قطعات جانبی قالب وافل

اسپیسر بتن چیست؟

فهرست مطالب

اسپیسر بتن چیست؟

اسپیسر به معنی فاصله گذار است که می تواند از هر جنسی از فلز، بتن، چوب گرفته تا پلاستیک باشد. درباره ی اسپیسر بتن (فاصله دهنده) باید اشاره کرد که این قطعه وسیله ایست که در بتن دفن می شود و به دلیل ایجاد فاصله بین بتن و میلگرد در سازه های بتن مسلح با هدف کاور کردن مناسب سطح بتنی و جلوگیری از خوردگی میلگردها به کار می رود.

اسپیسرها با توجه به استفاده در بناهای متفاوت در سایزهای متنوع از ۱۵ میلی متر تا ۱۵۰ میلی متر تولید و عرضه می شوند. جالب است بدانید که درگذشته و قبل از تولید اسپیسر، مواردی مانند آجر، تکه های سنگی و چوبی نقش فاصله دهنده بین میلگردها و سطوح سیمانی را ایفا می کردند؛ اما درواقع مصالح نامبرده لایه محافظ مناسبی نبودند درحالی که در خود این مواد نیز احتمال آسیب و تخریب بالا بود.

انواع اسپیسر بتن

اسپیسرها دارای اشکال و ابعاد و مقاومت های مختلفی هستند که با توجه به نظر پیمانکار و باری که بر روی سازه وارد می شود و نوع سازه، مورداستفاده قرار می گیرند. امروزه و در بازار ایران انواع اسپیسرها به شکل بتنی، پلاستیکی و فلزی موجود هستند که دراین بین نوع پلاستیکی این قطعه به دلیل وزن، قیمت و صرفه اقتصادی که برای پیمانکار و کارفرما دارد دارای ارزش و اعتبار بیشتری نسبت به بقیه اسپیسر می باشد و از پرکاربردترین آن ها به شمار می رود؛ اما به طورکلی ما اسپیسرها را ازنظر جنس و مکان مورداستفاده به انواع زیر دسته بندی می کنیم که شامل:

۱. اسپیسر پلاستیکی

اسپیسرهای پلاستیکی نسبت به اسپیسرهای بتنی و فلزی ارزان تر می باشند به همین دلیل نیز فروش بالایی دارند؛ اما باید دقت کنیم که معایب استفاده از این اسپیسر بالاست و شامل موارد زیادی ازجمله، عدم چسبندگی خوب اسپیسر پلاستیکی به بتن می شود، در چنین حالتی رطوبت و یون های مخرب از مرز بین آن ها به داخل بتن نفوذ کرده و کار را خراب می کنند. از طرفی ضریب حرارتی پلاستیک و بتن با هم متفاوت است و استفاده از این نوع از محصولات مشکلات عدیده ای را در پی خواهد داشت.

مزیت های استفاده از اسپیسر پلاستیکی

  • فرایند تولید سریع آن ها
  • قابلیت تولید در اشکال مختلف
  • مقاومت بالا
  • شکل پذیری آسان
  • ارزان ترین نوع اسپیسر ازلحاظ اقتصادی

۲. اسپیسرهای کفی

این نوع از اسپیسر خود نیز شامل:

  • اسپیسر هارد فیکس

این نوع از محصولات مناسب ترین قطعه برای ایجاد پوشش بتنی در کلیه کف های سنگین و پرتراکم مانند فونداسیون، تیرها، شناژها و کف های حجیم می باشد و جالب است بدانید که اسپیسر هارد فیکس قادر به تحمل بار نقطه ای تا ۳۵۰ کیلوگرم هستند. اسپیسر هارد فیکس دارای دو شاخک قفل کن می باشد و قادر به نگهداری میلگردهای با سایز مختلف در داخل خود می باشد و به صورت عمودی در زیر میلگردهای اصلی قرار می گیرد.

  • اسپیسر ماکس فیکس

این محصولات نیمه سنگین برای ایجاد پوشش بتنی در انواع سازه های میلگردی با وزن متوسط مانند تیرها، پوترها، شناژها و کف های با وزن متوسط مورداستفاده قرار می گیرد. اسپیسر ماکس فیکس قادر به تحمل بار نقطه ای تا ۱۸۰ کیلوگرم می باشند.
همچنین لازم به ذکر است که این نوع از اسپیسرها نیز مانند مدل هارد فیکس به صورت عمود در زیر میلگردها سوار می شوند.

  • اسپیسر مینی فیکس

اسپیسر مینی فیکس اسپیسری ارزان و پرمصرف است که در انواع کف ها و سقف های بافته شده با میلگردهای سبک (میلگردهای حرارتی) جهت انواع سقف های کامپوزیت، سقف های عرشه پولادی، قطعات پیش ساخته بتنی و … مورداستفاده قرار می گیرد. این نوع از اسپیسر قادر به تحمل بار تا ۳۵ کیلوگرم می باشد و همانند موارد قبلی به صورت عمودی در زیر میلگردها قابل اجرا می باشند.

  • اسپیسر یو فیکس

اسپیسر یوفیکس اسپیسری کارآمد می باشد که فاقد شاخک های قفل کن میلگرد است و با توجه به داشتن نشیمنگاه کرسی، قابلیت قرارگیری انواع سایزهای میلگرد را بر روی خود میسر می سازد و به طور عمودی قرار می گیرد.

  • اسپیسر دابل فیکس

دابل فیکس یک قطعه منحصربه فرد و کارآمد برای ایجاد پوشش بتنی در دال های بتنی دو شبکه است. این اسپیسر از دو بخش پایه (مادگی) و هد (نری) تشکیل شده که برای استفاده باید روی یکدیگر مونتاژ شوند. پایه اسپیسر دابل فیکس دارای چهارپایه با ارتفاع های ۵/۲ تا ۴ در دو طرف می باشند و قسمت هد اسپیسر نیز با ارتفاع ۸ الی ۱۸ سانتیمتر طراحی و تولید شده است. درواقع در زمان اعمال اسپیسر به سازه ابتدا باید پایه  اسپیسر به هد اسپیسر مونتاژ شود و روی سطح قرار داده شود. سپس میلگردهای زیرین شبکه روی پایه قرار داده شود. در آخر نیز میلگردهای بالایی روی قسمت کارگیر هد اسپیسر جاگذاری شود. در چنین حالتی اسپیسر دایل فیکس کاملاً بر روی سازه اعمال شده است.

نوین صنعت سازه فروش انواع قالب وافل را در سراسر کشور با قیمت باور نکردنی انجام می دهد. با ما همراه باشید.

رای دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *