سقف کوبیاکس

کلمه مجوف در لغت نامه دهخدا و فرهنگ معین به معنای میان تهی می باشد. که دال مجوف به انواع دال های میان تهی گفته می شود. دال مجوف روشی مدرن و امروزی می باشد که صرفه اقتصادی دارد و دارای بسیاری از ویژگی های مناسب دیگر ی باشد که می تواند روش مناسبی بر دال های قدیمی باشد.

دال مجوف ترکیبی از میلگرد و قالب ها و همچنین بتن ها می باشد که کاربرد هایی چون فونداژیون و سقف می باشد.

تاریخچه دال مجوف

سقف های بتنی به دلیل سنگین بودن وزن سازه را زیاد می کرد و وزن مرده ساختمان را زیاد می کرد و در نتیجه باعث کاهش عمر مفید ساختمان می شد.

نیاز به سقف های بتنی سبک تر و ایمن تر به منظور دستیابی به دهانه های بزرگتر مهندسین معماری و سازه را به جنب و جوش وا داشت و در نهایت در دهه ۱۹۵۰ دالهای هاکور اختراع گردید. سیستم هاکور برای کاهش وزن بتن اختراع گردید. مطایق این سیستم بخشی از بتن های مرکزی دال که تاثیر کمتری یر روی مقاومت دارد حذف گردید. و باعث کاهش وزن مرده ساختمان شد.

امروزه پیشرفت های زیادی در سیستم دال مجوف صورت گرفته است به صورتی که دال ها در دهانه های ۲۰ متر هم قابل استفاده می باشند. درحالی که ایده حذف بتن میانی سازه جهت کمتر کردن وزن سازه هنوز سر جای خود می باشد. و مفهوم دوطرفه بودن دال و توزیع بار بر دوطرف آن سر جای خود قرار دارد.

ویژگی های دال مجوف

 1. پوشش دهانه های بلند: افزایش فاصله ستون ها از یکدیگر و فراخ شدن معماری و انجام پارکینگ بیشتر
 2. حذف تیر ها از سقف ها:عدم مزاحمت برای اجرای سازه و افزایش ارتفاع مفید معماری
 3. ایزوله بودن سقف از لحاظ صوتی و حرارتی: وجود فضای خالی در سقف و باعث مقاوم بودن سقف در برابر صوت و آتش سوزی می باشد.
 4. کاهش بتن استفاده شده و میلگرد که به تبع آن باعث کاهش وزن مرده ساختمان می شود.
 5. سرعت بالا اجرا: عدم نیاز به تیرچه و کابل و تجهیزات و به دنبال آن عدم نیاز به کارگران متخصص و اجرای سریع سقف
 6.  و …

مطلب قالب وافل چیست؟ و هزینه اجرای آن چقدر است را نیز بخوانید.

انواع دال مجوف

 1. کوبیاس
 2. یوبوت
 3. بابل دک

قالب وافل اسلب

کوبیاس: از همان ایده قرار دادن فضای خالی بین دال ها حهت سبک سازی استفاده می کند. قالب های بیضوی شکل کوبیاس برای نصب آسان تر بین آرماتور بالا و پایین دال قرار داده می شود.

یوبوت: در سال ۲۰۰۱ یک مهندس ایتالیایی با نام روبرتو گرانده سیستم جدیدی از سیستم دال مجوف با هدف تولید گاز دی اکسید کربن کمتر و هزینه حمل و نقل کمتر ابداع کرد. مهمترین ویژگی این سیستم ایجاد فضای کمتر آن است. یک کامیون یوبون برای اجرای ۵۰۰۰ متر مربع سقف یوبوت کافی است.

قالب های یوبوت از جنس پلی پروپن باز یافت شده می باشد که برای اجاد دال های دوطرفه بکار می روند. یوبوت برای ایجاد دهانه های بزرگ بدون تیر می تواند به کار رود. و به علت سبکی و سرعت بالای چیدن آن و تک تک بودن قالب ها آزادی زیادی در طراحی و معماری به ما می دهد.

بابل دک: در دهه ۱۹۹۰ تکنولوژی بابل دک توسط یورگن بورونینگ در کشور آلمان با ایجاد فضای کروی خالی در داخل دال و ایجاد دال های دو طرفه ایجاد گردید. فضا های خالی ۳۰ تا ۴۰ درصد وزن سازه را کاهش می دهند. و محدودیت هایی که دهانه های کوتاه در طراحی ایجاد میگنند را حذف میکنند.

بابل دک اولین بار در هلند اجرا شد و می تواند هزینه های کل یک پروژه را تا ۵ درصد کاهش دهد. قالب های کروی در داخل کارخانه ها در داخل شبکه ای از میلگرد قرار می گیرند که همان میلگرد های شبکه ای بالا و پایین دال می باشند.

نحوه اجرای دال مجوف

 1. بستن قالب در زیر دال
 2. بستن میل گرد ها در پایین دال
 3. چیدن قالب ها پلی پوپیلن
 4. بستن میل گرد های بالا دال
 5. انجام بتن ریزی در لایه اولیه و تکمیل و اجرای بتن ریزی
 6. باز کردن قالب ها در کف

برخی از پروژه های مهم اجرا شده با سیستم دال مجوف

برج میلنیوم در روتردام هلند، استادیوم ملی در ورشو لهستان، سالن اپرای هامبورگ آلمان، ساختمان یوفا در سوییس، موزه هنر میامی، هتل کمپینسکی در جده عربستان و بسیاری از دیگر موارد.

دال مجوف

اجرای دال مجوفانواع دال مجوفتاریخجه دال مجوف

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *