دسته بندی قالب وافل

سقف وافل با اسکلت فلزی

فهرست مطالب

 شناخت اسکلت فلزی

صنعت ساختمان سازی یکی از شاخص ترین صنایع کشور است که روز به روز شاهد رشد و شکوفایی آن هستیم . اساسی ترین بخش هر سازه ، اسکلت آن است که باید تمامی پارامتر های اصولی در اجرای آن در نظر گرفته شود چرا که اسکلت یک سازه باید از استحکام کافی برخوردار باشد تا در برابر فشارها و سایر عوامل مقاوم و پابرجا باقی بماند .
در حال حاضر سازه ها در کشور به دو روش اسکلت فلزی و اسکلت بتنی اجرا می شوند که با توجه به معیارهای متفاوتی نظیر شرایط آب و هوایی منطقه ، میزان بودجه ، مسائل فنی سازه و … و در نهایت تایید مهندسین طراح انتخاب هرکدام از روش ها میسر است .
مقاومت بالای سازه های فلزی باعث شده که از گذشته تا به امروز در بسیاری از ساخت و ساز ها مورد استفاده قرار بگیرد . متریال به کار رفته در اسکلت فلزی فولاد است از این رو این اسکلت با نام اسکلت فولادی هم به کار می رود.
 

برخی از مزایای اسکلت فلزی

  •  افزایش کیفیت سازه در روش اسکلت فلزی
  •  کاهش وزن ساختمان در این روش در مقایسه با اسکلت بتنی
  •  دوام و مقاومت طولانی مدت سازه های اسکلت فلزی در مقایسه با اسکلت بتنی
  •  سرعت اجرای بالاتر و در نهایت اتمام سریع تر پروژه
  •  امکان اجرای این سازه در مکان های مرتفع و زمین های سست به دلیل استحکام بالای اسکلت های فلزی
  •  قدرت تحمل بالای فولاد در برابر ضربه و سایر نیروهای دینامیکی

اجرای سقف وافل در اسکلت فلزی

یکی از مزایای مهم و چشمگیر در اجرای سقف وافل ، قابلیت اجرای آن در هردو نوع اسکلت فلزی و بتنی است. این سازه در اسکلت فلزی نیز همانند اسکلت بتنی اجرا می شود منتهی تفاوت هایی در اجرا دارند که در ادامه به آنها می پردازیم.
در اسکلت فلزی می توان از هردو نوع وافل یک طرفه و دوطرفه استفاده کرد و در واقع تفاوت در اجرای اسکلت فلزی و بتنی به این مورد ارتباط دارد . در اسکلت فلزی در صورتی که از قالب های وافل یک طرفه استفاده شود به تیرهای میانی احتیاج داریم
اما در صورتی که از قالب های دو طرفه استفاده شود اجرای سقف هم با استفاده از تیرهای میانی و هم بدون استفاده از تیرهای میانی قابل اجرا است .

کاهش هزینه سقف وافل در اسکلت فلزی

در صورتی که به جای استفاده از قاب خمشی برای باربری جانبی از دیوار برشی استفاده شود امکان افزایش راندمان وجود دارد که در این حالت اجرای سقف وافل در اسکلت فلزی دارای صرفه اقتصادی است .
در این روش ستون ها به صورت ثقلی در طراحی قرار داده می شود و تمامی اتصالات معطوف به جایی خواهد بود که دال روی ستون قرار می گیرد . علاوه بر این استفاده از دال برای طبقات زیرین تراز حائل به طور کلی بهتر عمل می کند و راندمان بالاتری دارد در نهایت می توان گفت استفاده از سقف وافل در اسکلت فلزی در صورتی که بدون قاب طراحی شود مقرون به صرفه بوده و هزینه ها کاهش می یابد

اگر قصد خرید قالب وافل را دارید، حتما با نوین صنعت سازه تماس بگیرید.

رای دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *