سقف وافل بهتر است یا انواع دیگری از سقف ها؟

قالب وافل اسکای دام

قالب وافل در حال چینش در ساختمان


از سقف وافل چه میدانید؟

این روزها بحت اقتصادی یکی از مهمترین مباحث مورد توجه تولید کنندگان سقف وافل میباشد و اکثراً بدون توجه به مسائل فنی و طراحی صحیح و اصولی  و بسته به روش های اجرا و نیاز بازار و جهت به صرفه تر شدن دست به تولید قالب های وافل در تنوع های مختلف و درنهایت اجرای سقف سازه به صورت غیر اصولی میبرند که همین امر منجر به ایجاد مشکلات در آینده سازه میشود.

با این حال باید دانست که طراح سازه موظف است که برای طراحی سقف وافل سبک ترین حالت ممکن سقف وافل را برای سازه طراحی کند و بار مرده را کاهش دهد و بر اساس بار زنده مورد نیاز سازه و ابعاد دهانه ها و فاصله ستون ها، نوع قالب وافل و ضخامت و مقاومت آن را تعیین و طراحی کند.

سقف_وافل

تیم مهندسی نوین صنعت سازه با در نظر گرفتن کلیه اصول طراحی سقف وافل و کارایی و کاربرد و راندمان سازه، نیاز شما را بررسی و سقف وافل کاربردی برای سازه شما را با ضمانت طراحی و تولید و اجرا میکند.

برای ما اصول فنی صحیح طراحی و اجرای آسان سازه نسبت به مسائل اقتصادی ارجعیت بیشتری دارد.

با نوین صنعت سازه همراه باشید تا در ادامه از تمام آنچه که لازم است درباره سقف وافل بدانید با شما سخن بگوییم.

سقف وافل چگونه پا به تاریخ گذاشت؟

سقف وافل در ابتدا در اویل قرن نوزدهم شکل گرفت، در آن دوره که ساخت و سازها گسترش یافته و معماری سازه جزء پر اهمیت ترین بخش سازه شده بود، برای استفاده از طرح های متنوع معماری نیاز به دهانه های وسیع و بدون ستون بسیار جلوه میکرد که همین امر منجر به استفاده از این نوع سقف گردید.

اما اینکه سقف وافل برای اولین بار توسط چه کشوری ساخته شده مشخص نیست با این حال جالب است بدانید ایده باربری دو طرفه سقف ها به دوره هخامنشیان (حدود ۲۵۰۰ سال پیش) برمی گردد.

سقف_وافل

طبق آثار بجا مانده و مطابق تحلیل باستان شناسان، سقف تخت جمشید از الوارهای چوبی متعامد تشکیل شده و همچنین ایده بکار گیری عملکرد سقف وافل را در بنای آکروپولیس یونان (هم دوره با هخامنشیان) دیده میشود.

سقف وافل چیست؟

سقف مشبک، سقف قابلمه ای و یا همان سقف های وافل یکی از انواع سقف ها میباشد که برای پوشاندن قسمت زیادی از سقف که بار کمتری به آن اعمال میگردد اجرا می شود.

سطح فوقانی سقف وافل صاف و مسطح میباشد و سطح زیرین آن مشبک و لانه زنبوری شکل است.

سقف وافل به منظور صلبیت بیشتر برای استفاده در دهانه های بلندی که فاصله بین ستونی بیشتر است و بارهای سنگینتری به سقف اعمال میشود طراحی شده است.

سقف_وافل_دال _دوطرفه

سقف وافل همانند دال دوطرفه عمل میکند و به دلیل دو طرفه بودن در هر چهارطرف خود دارای تکیه گاه میباشد.

ماده سازنده سقف وافل می‌تواند چوب، فولاد یا بتن باشد و این موضوع، بسته به جایی که این سقف برای آن ساخته می‌شود دارد. برای مثال در ساختمان‌هایی که کاربرد تجاری دارند معمولا از سقف وافل بتنی استفاده می‌شود؛ اما مثلا در گاراژها یا تالارها معمولا از انواع چوبی یا فولادین بهره می‌گیرند وبنا به نوع طراحی سازه ها برخی از این دال ها به صورت تو خالی یا میان خالی ایجاد می گردد.

قالب وافل (وافل اسلپ و وافل اسکای دام) مورد استفاده در این نوع سقف به عنوان یک قالب غیرماندگار سقف محسوب می شود که پس از بتن ریزی سقف، از بتن جدا شده و امکان استفاده مجدد از قالب در سقف های بعدی یا پروژه های بعدی می باشد.

اخیرا اغلب دال های مجوف با قالب های غیرماندگار اجرا می شود و در برخی نیز از قالب های ماندگار مانند (سقف یوبوت و سقف کوبیاکس) و برندهای مشابه که دربتن دفن میشوند اجرا میگردد که در هر دو سطح دال صاف و مسطح می باشد که در این دو روش اجرا  تفاوت های چشمگیری از لحاظ فنی و اقتصادی وجود دارد.

چرا سقف وافل را انتخاب کنیم؟

یکی از مهمترین دلایل برای انتخاب سقف وافل این است که معمولاً برای دهانه های بزرگتر از ۱۰ متر و دهانه های وسیع استفاده می شود و برای فضاهای با ارتفاع بیش از ۱۲ متر مورد استفاده قرار می‌گیرد.

سقف_وافل _سازه_ای

با توجه به اینکه در جهان دال یک طرفه از نوع تیرچه بلوک یا تیرچه پلاستوفوم منسوخ شده و متاسفانه همچنان در ایران رواج دارد، این اتفاق منجر به این شد که پس از چندین سال تحقیق و بررسی نیاز های صنعت ساختمان کشور و بررسی سقف­ های متعارف سنتی و با در نظر گرفتن مفاد آیین نامه ­های ساختمان، سقف وافل پا به عرصه ساخت و ساز کشورمان بگذارد.

با این حال امروزه بر خلاف گذشته، تنوع سقف های سازه ای بسیار زیاد شده است و به همین دلیل برای انتخاب بهترین نوع سقف باید پارامتر­های مختلفی از جمله:

 1. کیفیت
 2. سرعت
 3. نوع اسکلت
 4. قیمت و …

را مورد بررسی قرار داده و بهترین گزینه را برای اجرای سقف سازه ­ای انتخاب کرد.

سقف_وافل_چیست؟

سقف وافل بدلیل صلبیت عالی و عملکرد دیافراگمی در ساختمانهایی که ارتعاش حداقلی مد نظر است، توصیه می گردد.

در ساختمانهایی از جمله آزمایشگاهها، ایستگاههای مترو، سالن سینما و تئاتر که دارای فضاهای باز بزرگی هستند استفاده از سقفهای وافل اجتناب ناپذیر است.

سقف وافل بدلیل زیربندی یا قالب بندی زیر آن نسبت به سقف های تیرچه ای اجرای گرانتری دارند اما بدلیل کاهش تعداد ستون های ساختمان و البته افزایش تعداد پارکینگ واحد ساختمانی با گذشت زمان این هزینه برگردانده می شود.

با نوین صنعت سازه همراه باشید تا در ادامه از ویژگی های مهم سقف وافل بیشتر با شما سخن بگوییم.

از مزیت های سقف وافل و قالب وافل چه میدانید؟

از آنجا که سقف وافل دارای نما و ظاهر زیبا و مقبولی است، در ساخت مکان‌ها و فضاهایی چون مراکز اداری بزرگ، مراکز تجاری، اماکن تفریحی و ورزشی، پارکینگ‌های طبقاتی، بخش‌های ساختمانی و داخلی فرودگاه‌ها، بیمارستان‌ها و فضاهایی این چنینی، سقف وافل یکی از بهترین گزینه‌های انتخابی است.

انتخاب این نوع سقف می‌تواند تأثیر بسیاری در زیباتر شدن فضای مورد نظر داشته باشد و حتی از لحاظ معماری و هنری نیز فضای محیط را جذاب‌تر میکند.

علاوه بر این، نمای زیر سقف کاملاً اکسپوز می­ باشد و میتوان بدون نیاز به نازک کاری و یا سقف کاذب بهره برداری کرد و نمای بسیار زیبایی را در زیر سقف ایجاد کرد.

از جمله ویژگی ها و مزایای دیگری که لازمه است در مورد سقف وافل و قالب های وافل بدانیم میتوان به موارد زیر اشاره کرد:

قالب_وافل

 1. در اجرای آن نیازی به میلگردهای تقویتی و اتصال آنها به تیرها نمیباشد، بنابراین از زمان اجرای کمتری برخوردار است.
 2. این نوع دال برای پوشاندن دهانه های وسیع مناسب است.
 3. قالب وافل پس از اتمام عمر مفید قابل بازیافت است.
 4. اجرای این سقف بسیار مشابه سقف تیرچه بلوک بوده و جهت اجرای آن نیاز به نیروهای متخصص نمیباشد که این امر منجر به اجرای آسان سقف وافل توسط نیروهای اجرایی می باشد.
 5. با توجه به ممنوعیت استفاده از بلوک های پلی استایرن در سقف پارکینگ­ ها، مدارس و … سقف وافل از نظر کیفیت اجرا و هم از نظر هزینه کمتر، بهترین جایگزین است.
 6. در مقایسه با دیگر روش های اجرای دال مجوف همچون یوبوت و کوبیاکس، در سقف وافل بتن ریزی بدون هرگونه روان کننده به صورت یکپارچه انجام میگردد.
 7. سبک شدن و ایمن تر شدن سازه در برابر زلزله به علت عدم استفاده از بلوک های سقفی و کاهش بار مرده سازه.
 8. حذف تیرچه های پیش ساخته و مشکلات نصب آن ها به دلیل متفاوت بودن قالب سقف وافل و استفاده از تیرچه های درجا که منجر به اجرای آسان تر میگردد.
 9. استحکام بالای قالب های وافل منجر به آرامش خاطر کارگران و نیروهای اجرایی میگردد زیرا در هنگام اجرا تردد بر روی آنها آسان تر است  و امکان شکستن قالب وجود ندارد.
 10. هزینه ی اجرای سقف وافل حدود ۱۵ تا ۲۰ درصد از سیستم های کوبیاکس و یوبوت ارزان تر تمام می شود.
 11. ضخامت کم سقف وافل که حدود ۸۵ تا ۱۰۰ میلی‌متر است که عمق این سازه‌ نیز می‌تواند از ۳۰۰ تا ۶۰۰ میلی‌متر متغیر باشد و همچنین ضخامت دال فوقانی در بازه ۶ الی ۱۲ سانتی متر  و عرض تیرچه های متعامد در بازه ۱۰ الی ۲۰ سانتی متر و عرض تیرچه های متعامد در بازه ۱۰ الی ۲۰ سانتی متر می باشد.
 12. فاصله مرکز به مرکز تیرچه ها در بازه ۶۰ الی ۹۰ سانتی متری متغیر می باشد.
 13. دال‌های کاربردی در سقف وافل، در برابر جمع‌شدگی مقاومت بسیار خوب و مناسبی دارند.
 14. کاهش بتن و فولاد مصرفی منجر به صرفه جویی در مصالح و در نتیجه کاهش هزینه اجرا میگردد.
 15. جابه جایی و حمل آسان قالب وافل در هنگام اجرا. مزیت_وافل
 16. قابل استفاده در انواع سازه های فولادی و بتنی
 17. منجر به افزایش طول دهانه ها میگردد.
 18. ظاهری جذاب دارد اگر در معرض دید قرار گیرد.
 19. فضایی مناسب برای عبور تاسیسات در سازه ایجاد میکند.
 20. از مقاومت بالایی در برابر آتش برخوردار است.
 21. حذف تیرها
 22. افزایش مقاومت برشی
 23. کاهش ارتفاع موثر طبقات
 24. حذف آویز سقف ها
 25. عدم نیاز به تیرچه های دوبل در دهانه های بیش از ۷ متر
 26. کنترل ارتعاشات سقف
 27. کاهش تعداد ستونها
 28. استفاده بهینه از فضای معماری و ایجاد پارکینگ های بیشتر
 29. عدم وجود کتیبه در ستون
 30. عدم نیاز به روغن کاری قالب های پلی اتیلن
 31. کاهش ضریب انتقال صوت
 32. بهینه سازی مصرف انرژی (حریق و آکوستیک)

چگونه سقف وافل را اجرا کنیم؟

در محیط‌هایی که محدودیت استفاده از ستون وجود دارد، می‌توان از این نوع سقف وافل استفاده کرد، به طور کلی سقف وافل اکثراً برای فضاهایی که از نظر مساحتی وسیع هستند، استفاده می‌شود اما پیش هر چیز بهتر هست که در ابتدا با انواع قالب های وافل آشنا شویم:

انواع قالب های وافل

قالب های وافل به سه شکل تولید میشوند که به توضیح آنها میپردازیم:

قالب وافل مدولار با چیدمان یکطرفه و قالب وافل مدولار با چیدمان دو طرفه

این نوع قالب بسته به نوع طراحی که طراح برای سقف در نظر گرفته باشد برای اجرای سقف وافل مورد استفاده قرار میگیرد.

اگر سازه جوابگوی سقف یک طرفه باشد از قالب وافل یک طرفه استفاده میگردد در غیر این صورت از قالب وافل دو طرفه استفاده میگردد.

دال های یک طرفه و دو طرفه هر دو دارای خاصیت باربری هستند و زمانی که دال یک طرفه در نظر گرفته شود از قالب های وافل یک طرفه استفاده میشود و این نوع قالب بار لرزه ای را در یک جهت انتقال میدهد ولی قالب وافل دو طرفه بار لرزه ای و بار زنده سازه را به دو جهت تقسیم و به ۴ تیر جانبی منتقل میکند.

قالب_وافل_دوطرفهاین نوع قالب ها با توجه به ابعاد دهانه های سقف های نه چندان بزرگ به کارخانه سازنده سفارش داده میشود و پس تهیه به صورت یکپارچه در سقف اجرا میشود.

قالب های سقف وافل از جنس پلاستیک کامپوزیت تهیه شده که بسیار سبک است و سطح صیقلی آن باعث میگردد نمای بتن به صورت اکسپوز (نمایان) مورد استفاده قرارگیرد.

از مزیت های مهم این قالب ها این است که سرعت اجرای بسیار بالاتری دارد و در مقابل بار لرزه ای از مقاومت بالاتری برخوردارند و به دلیل در هم قفل شدن قالب ها و یکپارچه شدن آنها، در هنگام بتن ریزی احتمال اعوجاج قالب کاهش میابد.

از معایب این قالب ها این است که برای مجتمع های بزرگ قابل استفاده نیست زیرا مچ کردن این قالب ها در هنگام اجرا مشکل و زمانبر است پس بنابراین پیش از اجرا باید شاپ آن توسط پیمانکار تهیه و به کارخانه سازنده ارسال گردد که این امر تقریباً فاقد توجیه اقتصادی میباشد و در این صورت برای دهانه های خیلی بزرگ بهتر است از قالب های وافل قابلمه ای استفاده گردد.

قالب_های_وافل

قالبهای وافل قابلمه ای

قالب وافل قابلمه ای در سقف هایی کاربرد دارد که شکل ها و حالت های مختلفی دارند و ابعاد مشخصی ندارند و در دهانه های مختلف ابعاد متفاوتی دارند و با این نوع قالب قدرت مانور برای اجرای سقف وافل بالاتر میرود و نیز سبکی این نوع قالب ها منجر به حمل و اجرای سریعتر سقف وافل میگردد که همین امر تاثیر به سزایی در زمانبندی اجرا خواهد داشت.

با نوین صنعت سازه همراه باشید تا در ادامه از روش اجرای این نوع سقف با شما بیشتر سخن بگوییم.

روش اجرایی سقف وافل

در هنگام  اجرای سقف وافل در قسمت زیر سقف قالب هایی به شکل حفره های مربعی در کنار یکدیگر چیده شده و مابین آنها آرماتور بندی شده و پس از بتن ریزی روی سقف انجام میشود.

و مقطع دال به صورت T شکل در آمده و عملکرد بهترى نسبت به مقطع مستطیل سقف های دال تخت خواهد داشت و آن چه جزء مزایاى این دال شمرده مى شود، عدم حضور تیر در دال حاصله مى باشد که البته با توجه به نیاز طراحى، ممکن است تمهیدات خاصى جهت تأمین تیرهاى پنهان انجام شود.

در نهایت پس رسیدن بتن به مقاومت ۲۸ روزه خود، قالب ها را باز کرده و حفره هایی ایجاد میگردد که همین کاهش حجم بتن منجر به کاهش بار مرده سقف میگردد و در بعضی مواقع در انتهای ستونها و در انتها و در امتداد تیرها توپر اجر میگردند.

قالب_وافلقالب های وافل با استفاده از پیچ و مهره  و قفل وافل تا اندازه دلخواه قابل مونتاژ است و با توجه به طراحی سقف می توان قالب را به صورت دال یک یا دوطرفه مونتاژ کرد و مونتاژ کردن قالب ها در ابتدای پروژه و برای سقف اول انجام می گیرد و در طول پروژه معمولاً نیازی به باز کردن پیچ و مهره ها نمی باشد و همچنین قالب های وافل در هنگام جدا شدن از بتن نیازی به چرب کردن ندارند و تا زمان باز کردن قالب می توان از عمل آوری بتن مطمئن شد.

در سقف وافل از آرماتورهای تقویتی نیز استفاده می‌شود که این آرماتورهای تقویتی می‌تواند هم به صورت مش و هم به صورت تکی برای دال وافل مورد استفاده قرار گیرد.

چه عواملی بر روی قیمت سقف وافل تاثیرگذار است؟

عوامل بسیاری در قیمت سقف وافل نقش دارند از جمله زمان اجرای کار، متریال به کار رفته در ساخت سقف، هزینه پیمانکاری، تعمیرات، هزینه مواد اولیه در ساخت تیرک ها، یکطرفه یا دوطرفه بودن قالب ها، ابعاد سقف و … .

هر چند قیمت این سقف به نسبت سقف های معمولی کمی بالاتر است اما به خوبی نیاز مشتریان را تامین می نماید.

  اگر در اجرای سقف وافل از مواد با کیفیت استفاده شود، مسلماً هزینه آن بالاتر خواهد رفت.

جهت زیر سازی سقف می توان از وسایل معمول اجرا مانند چهار تراش، قوطی فلزی، لوله داربست و جک های معمول سقف استفاده کرد که این امر دارای توجیه اقتصادی می باشد.

اجرای_سقف_وافل

تأسیسات گوناگون ساختمانی از جمله برق‌کشی و روشنایی، کار گذاشتن لوله‌های فاضلاب، مصالح عایق‌بندی، تهویه هوا و سایر تأسیسات و همه سیستم‌های این چنینی را می‌توان به راحتی و بدون مشکل و محدودیت در سقف وافل پیاده‌سازی کرد به صورتی که در سطح زیرین دال، حفره ایجاد می‌شود و در عمق آن تأسیسات اجرا می‌شود. بنابراین استفاده از این سقف کاملا کاربردی و از نظر اقتصادی بهینه است.

اگر سقف وافل مناسب سازه مورد نظر شما هست همین حالا با کارشناسان نوین صنعت سازه تماس حاصل فرمایید.

محصولات مرتبط با سقف وافل

سقف وافلقالب وافل

غزاله غنچه زادهمشاهده نوشته ها

مهندس عمران هستم به دلیل علاقه ام تصمیم گرفتم در زمینه تولید محتوا هم فعالیت داشته باشم خوشحال میشم نظراتتون رو راجع به مطالبم بخونم

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *