دسته بندی قالب وافل

طرز استفاده از قالب وافل

فهرست مطالب

نحوه استفاده صحیح از قالب های پلاستیکی سقف وافل

نحوه استفاده صحیح از قالب های پلاستیکی سقف وافل در کنار وسایلی که تاکنون در کارگاه های ساختمانی استفاده می شده، اجسام صلب و محکمی مثل فلز، سنگ، آجر و… بوده است و این باعث می شود تا توقع کارگران از مقاومت ابزار و وسایل ساختمانی تا حدی بالا باشد.

در این میان پلیمرها با اینکه مواد ضربه پذیری محسوب می شوند اما بد رفتاری با آنها موجب می شود تا عمر مفید آنها کاهش یابد و زودتر مستهلک شوند.

از جمله ابزار های پلاستیکی که اخیرا وارد حوزه ساختمانی شده و استفاده از آن رو به افزایش است، قالب های سقفی وافل می باشد.

این قالب ها انواع مختلفی دارند و با توجه به نوع طراحی سازه، ابعاد خاصی از این قالب ها برای اجرا انتخاب و استفاده می شوند. قالب های وافل، غیرماندگار محسوب می شوند یعنی پس از اجرا از سقف خارج شده و برای سقف بعدی مورد استفاده قرار می گیرند.

بنابراین هرچه بتوان قالب را سالم تر نگه داشت، برای تعداد سقف بیشتری می توان از آن استفاده کرد و در نتیجه کاهش هزینه های ساخت را به همراه داریم.

مرحله اول اجرای سقف وافل : شمع بندی یا اسکفولد

اولین مرحله در اجرای اغلب سقف ها عملیات شمع بندی است. شمع بندی برای سقف تا ارتفاع 3 الی 3.5 مناسبت است و بیش از این ارتفاع می بایست از اسکفولد (scaffold ) یا جک بلند برای پوشش سطح زیر سقف استفاده می شود.

مرحله دوم: قوطی کشی یا شاسی کشی

اولین مزیت اجرای سقف وافل نسبت به دیگر روش های اجرای سقف مجوف مانند یوبوت یا کوبیاکس، در تخته بندی زیر سقف است. در اجرای سقف وافل هیچ نیازی به تخته بندی زیر سقف نیست و خود قالب ها نقش نگه دارنده بتن تازه را انجام می دهند. در حالی که برای اجرای دیگر انواع سقف مجوف به دلیل اینکه قالب درون سقف قرار می گیرد، عملیات تخته بندی و هزینه های مرتب با آن نیاز است علاوه بر این که یک مرحله به مراحل اجرایی اضافه می کند و به همان نسبت زمان اجرای پروژه را طولانی می نماید.

با حذف مرحله تخته بندی، دومین مرحله اجرایی با قوطی کشی یا قوطی گذاری آغاز می شود. قوطی ابزار فلزی است که بر روی شمع بسته می شود و نقش تکیه گاه را برای قالب وافل دارد. قوطی کشی به دو روش انجام می شود. در یک روش همان طور که در تصویر زیر دیده می شود، قوطی ها طوری قرار می گیرند که دو لبه دو ردیف قالب وافل بر روی یک قوطی قرار بگیرد. این روش گرچه اقتصادی تر و ساده است اما از ایمنی کمتری برخودار است.

رای دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *