مقایسه سقف وافل با دیگر انواع سقف ها

قالب لایت فرم (جایگزین یونولیت )

قالب لایت فرم (جایگزین یونولیت )


همیشه در انتخاب نوع سقف در طراحی سقف ساختمان ها  به دلیل تفاوت و تنوع های گوناگون سقف ها مورد بحث مهندسین بوده که مهندسین بر این باور هستند که قالب های وافل برای اجرای دهانه های بزرگ و همچنین برای صرفه جویی در زمان اجرا و ایجاد و هزینه یکی از پرطرفدار ترین سقف ها می باشد.

اما به راستی قالب های غیر ماندگار وافل درمقایسه با دیگر نوع سقف ها چه ویژگی ها و برتری هایی دارد؟

سقف چیست؟

سقف یکی از بخش های ساختمان و مهمترین عضو برای انتقال بار های ثقلی و جانبی ویکی دیگر از وظایف آن پذیرش بار های زلزله است و توزیع آن بین اجزای لرزه بر قائم می باشد. و هرچه سقف ساختمان صلب تر باشد رفتار قابل پیش بینی هنگام زمین لرزه از خود نشان می دهد. اگر سقف در برابر نیرو های وارده مقاوم نباشد ممکن است خارت های حبران ناپذیری به بار آورد.

قالب لایت فرم

مقایسه سقف وافل با سقف های تیرچه بلوک

سقف تیرچه بلوک نوعی سقف است که از ترکیب تیرچه و بلوک سبک سیمانی یا فوم استفاده می شود. و در سقف های تیرچه بلوکی اول تیرچه ها گذاشته می شود و پس از آن بتن ها ریخته می شود ولی در سقف های وافل اول آرماتور های سقف بسته می شود و سپس بتن ریز را اجام می دهیم. و علاوه یک بتن ریزی در جا داریم و پیوسته می باشد.

در سقف های وافل تیر های فرعی با اصلی به صورت اتصال گیردار می باشد. ولی در سقف های تیرچه بلوکی به صورت اتصال مفصلی می باشد.

مقایسه سقف و قالب های وافل با سقف یوبوت یا کوبیاس

این نوع سقف توسط مهندسان ایتالیایی برای اولین بار ایجاد شد که برای بهینه سازی و مقاومت در برابر زلزله و استفاده در دهانه های بلند ایجاد شد.

 دال مشبک یوبوت از ترکیب بتن و میل گرد و قالب های پلی پرو پیلن ساخته می شود. سختی نسبتا بالای این سقف ها و عملکرد دوطرفه اش این امکان را  به مهندسین می دهد که تیر ها را حذف کرد و دست مهندسین طراح برای ایجاد نقشه های دلخواه باز می ماند.

اما این سقف ها هزینه اجرایی بالایی دارند و به دلیل سبک شدن سقف نیرو های افقی زلزله نیز کاهش می یابد.

سقف های یوبوت با استفاده از قالب های ماندگار ساخته می شوند یعنی این قالب ها در زمان پس از ساخت سقف هم نیز در سازه باقی می ماند. اما سقف های پافل که با قالب های غیر ماندگار وافل ساخته می شوند حتی پس از ساخت سقف قالب در ساختمان باقی نمی ماند و می توان قالب را از سازه برداشت و در اجرای سقف های بعدی از آن استفاده کرد.

یکی دیگر از تفاوت های این سقف ها این است که سقف های کوبیاس از زیردال تخت دارد اما سقف های وافل دارای طرح ها متنوع و معمار گونه دارند.

مقایسه سقف وافل با سقف های کامپوزیتی

سقف های کامپوزیتی بیشتر در سازه های فولادی استفاده دارندو هرچند این نوع سقف های به دلیل سبک تر بودن مقرون به صرفه تر هستند اما برای ایجاد آن از یونولی استفاده نمی شود. از این رو برای زیر سقف برای یکنواخت تر کردن آن از سقف های کاذب استفاده می شود.

سرعت اجرای سقف های کامپوزیتی به دلیل کاذب کاری و سنگین است و یه طور کلی اجرای سقف ها نسبت به سقف های وافل زمان بیشتری نیاز دارد. که باعث افزایش نرخ اقتصادی اجرای سقف های وافل می شود.

بهترین قالب وافل - سقف وافلمقایسه سقف وافل با سقف دال بتنی

برای ایجاد سقف دال بتنی از مصالحی چون فولاد و بتن استفاده می شود. این نوع سقف به دلیل وزن بالای آن و هزینه بالایی که دارند کمتر استفاده می شوند. کاربرد این نوع سقف بیشتر در ساختمان نیروگاه ها در حالی که سقف های وافل بیشتر در ساختمان هایی که از نظر زیبایی مهم هستند چون بیمارستان ها و موزه ها و … استفاده می شوند. و همچنین پایین بودن قیمت قالب وافل باعث پایین رفتن اجرای سقف وافل می شود.

مقایسه سقف وافل با طاق ضربتی

از سقف طاق ضربتی در گذشته های نه چندان دور به دلیل سرعت بالای ایجاد و در دسترس بودن مصالح و همچنین عدم نیاز به تخصص از سقف های طاق ضربتی استفاده می شد. اما به دلایلی چون عدم استقامت در برابر حوادثی چون زلزله سقف وافل به دلیل مقاومت بالاتر جایگزین این نوع سقف ها شد.

از دیگر ایراد های وارد شده به سقف های طاق ضربتی می توان به نداشتن انسجام کافی و همچنین انتقال صوت اشاره کرد. و همچنین تجهیزات ساختمان مثل لوله ها نیز از آن نمی تواند عبور کند این در حالی است که در فضا های خالی سقف وافل تجهیزات ساختمان عبور می کند و از هزینه های بعدی کاسته می شود.

همچنین به این نکته می توان اشاره کرد که هزینه سقف های وافل نسبت به دلیل سبک تر بودن بسیار کمتر است. دستمزد اجرا و همچنین قیمت قالب وافل نیز بسیار پایین تر می باشد. و حداکثر دهانه سقف وافل نسبنت به طاق ضربی بیشتر است.

جمع بندی:

در این مطلب به مقایسه ویژگی های مهم سقف وافل با دیگر نوع سقف های مرسوم پرداختیم و سقف های وافل نسبت به دیگر سقف های ویژگی هایی چون زیبایی و مقاومت بالا تر و هزینه اجرایی کمتر و صرفه جویی در زمان نیز دارد.

سقف وافلقالب وافل

انواع سقف هامقایسه ویژگی سقف وافل با دیگر سقف هاویژگی سقف ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *