دستمزد اجرای سقف وافل و عوامل موثر بر آن

سقف وافل

سقف های وافل یکی از انواع سقف ها می باشد که از گذشته های دور در بنا هایی چون تخت جمشید در ایران استفاده داشته و همچنین در آثار هنری و تاریخی جهان از آن استفاده شده است. که مطلبی برای تاریخچه سقف وافل در ایران و جهان نوشته ایم که شما می توانید با مراجعه به آن از تاریخچه پیدایش آن در ایران اطلاع یابید.

اما مهم ترین عامل که برای هر ساختمان سازی مهم است صرفه اقتصادی در ساخت سازه می باشد. فاکتور ها و عوامل متعددی در ایجاد و ساخت سقف وافل تاثیر گذار می باشد که به شرح هر کدام از آن ها می پردازیم.

شکل و ابعاد و جنس قالب وافل

سقف های وافل توسط قالب هایی اجرا می شود که به آن قالب وافل می گویند. قالب های وافل از جنس پلاستیک کامپوزیت می باشند که باعث سبک وزنی قالب ها و جابه جایی ساده آن می باشد. سطح صاف و صیقلی قالب های وافل باعث می شود که نمای بتن بعد از بتن ریزی و برداشتن قالب ها به صورت اکسپوز یا نمایان و صاف نشان داده شوند.

قالب های وافل غیر ماندگار می باشند به این منظور که می توان پس از ایجاد سقف قالب را بیرون آورد و در ایجاد سقف بهوی از آن استفاده کرد.

ابعاد قالب وافل با توجه به نوع سقف یک طرفه و یا دوطرفه متفاوت می باشند. که در سقف وافل یک طرفه قالب وافل با ارتفاع ۲۵ سانتی متر و فاصله آکس به آکس آن حدود ۷۰ سانتی متر می باشد. در قالب وافل دوطرفه مربع هایی با ابعاد ۶۰ و ۸۰ و۹۰ می باشد که این دو قالب تفاوت هایی در ابعاد و شکل دارند.

انواع قالب های وافل

تفاوت های بیشتر قالب وافل دو طرفه و یک طرفه را می توانید در نوشته تفاوت های قالب وافل یک طرفه و دو طرفه مشاهده نمایید.

جنس قالب می تواند از مواد مرغوب با عمر و دوام بالا باشد که چندین بار در ساخت سقف های متعدد از آن استفاده شده است یا از جنس ضعیف و یک بار مصرف باشد. تهیه قالب وافل معمولا وظیفه پیمانکار می باشد. و معمولا اینکه چه قالبی و با چه جنسی استفاده شود در قیمت نهایی تاثیر گذار است.

ارتفاع سقف های وافل

ارتفاع سقف باید به گونه ای باشد که جک جوابگو آن باشد. این در حالی است که ارتفاع جک های مو جود در بازار حدود ۳ تا ۴ متر می باشد. اما در برجی از سازه های بزرگ مثل موزه ها و دانشگاه ها نیاز به افزایش ارتفاع سقف داریم که می توان با اسکافلد بندی زیر سقف این کار را نیز کرد. اما با افزایش ارتفاع سقف هزینه اجرای سقف افزایش می یابد.

همچنین به منظور نیاز به کار در ارتفاع بالا و سختی کار نیز به هزینه اجرای سقف اضافه می شود.  تهیه جک ها و یا اسکافلد بندی نیز در هزینه نهایی تاثیر گذار می باشد.

تعداد طبقات ساختمان

یکی از فاکتور های دیگری که در قیمت نهایی تمام شده تاثیر می گذارد تعداد طبقات ساختمان می باشد. عواملی چون هزینه حمل و نقل ابزار و تهیه ابزار نیز بر این فاکتور تاثیر می گذارد.

قالب لایت فرم

در سقف های کمتر از ۶ طبقه اعداد بیشتر خود را نمایان می کند. در سقف های ۵ یا ۶ طبقه به بالا معمولا هزینه های تاثیر گذار روی طبقات سرشکن می شود و دستمزد و هزینه اجرایی نیز کاهش می یابد. همچنین با افزایش تعداد طبقات بالای ۸ عدد فاکتور تعداد طبقات بر هزینه اجرایی تاثیر می کذارد و هزینه نهایی را افزایش می دهد.

پلان سقف وافل

در سقف هایی که پلان نهایی آن ها پیچیده تر است معمولا دستمزد نهایی اجرا سقف بیشتر می باشد. به این دلیل که دارای نقشه های پیچیده تری و سختی اجرای بیشتری می باشند و این عوامل رو هزینه نهایی تاثیر گذار است.

قالب وافل اسلب

قالب وافل اسلب

دیگر عمل تاثیر گذار نوع میل گرد گذاری در سقف ها قبل از بتن ریزی می باشد. زیرا نیروی کار و سرعت کار نیز به این عامل ربط دارد.

تعیین دستمزد پیش ار اجرای سقف های وافل

همان طور که دیدید در اجرای سقف وافل عوامل و پارامتر های مختلفی برای اجرا آن تاثی گذار است که برروی قیمت نهایی آن موثر است. معمولا برای اجرای این سقف ها از شرکت های عمرانی بهره می گیرند که قبل از اجرا مواردی را برای تعیین دستمزد و همچنین دیدن سازه و بنا از نزدیک را انجام می دهند و بعد از آن برآورد نهایی می شود و قیمت نهایی یه ساختمان سازان عرضه می شود.

مهم ترین نکته که باید به آن اشاره شود این است که سقف های وافل به دلبل استفاده از قالب های غیر ماندگار و وجود فضای خالی بین یتن ها که در مقاومت سقف تاثیری ندارد باعث شده تا هزینه نهایی اجرا نیز نسبت به دیگر سقف ها نیز پایین تر بیاید.

قالب وافل

اجرا سقف وافلدستمزد سقف وافلعوامل تاثیرگذار در قیمت سقف وافل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *