کاربرد سقف وافل در آثار هنری و تاریخی جهان (از تئاتر بریتانیا تا تخت جمشید)

تاریخچه سقف وافل

سقف وافل سیستمی برای ساخت تیرچه های بتنی عمود یک و یا دو طرفه است. سقف های وافل جایگزینی مناسب برای ساخت سقف های معمول از جمله سقف های بتنی می باشد. در ایجاد این سقف از قالب های وافل استفاده می شود، به این منظور که این قالب ها غیر ماندگار است و پس از پایان عملیات اجرای قالب وافل می توان آن ها را از سقف بیرون آورد و در اجرای بتن ریزی سقف دیگری نیز از آن استفاده کرد.

این نوع سقف ها به دلیل زیبایی و مقاومتی که در سازه دارند از گذشته های دور مورد توجه قرار داشته و در آثار تاریخی و هنری معروفی در سرتاسر جهان استفاده شده است.

تاریخچه استفاده از قالب وافل

استفاده از سقف های وافل برای بشر به قرن پنجم قبل از میلاد باز می گردد. تاریخچه استفاده از سقف وافل در ایران به ۲۵۰۰ سال قبل باز میگردد در آثار به جای مانده در دوره هخامنشیان و تخت جمشید دیده می شود.

در قرن ۱۹ میلادی با گشترش علم سازه و معماری شکل امروزی را نیز پیدا کرده است و باعث گشترش ساخت و ساز بناهای مهم با استفاده از قالب های وافل شد.

امروزه برخلاف گذشته سقف های وافل با تنوع بیشتر شده است و پارامتر های مختلفی چون سرعت، کیفیت، قیمت و نوع اسکلت باعث شده که امروزه مورد توجه مردم قرار گیرند و در ساخت بنا های خود از آن استفاده کنند.

سقف های وافل در بناهای تاریخی و آثار هنری

شاید بتوان اولین استفاده بشر از متد قالب های وافل برای ایجاد سقف های وافل را بنای آکروپولیس یونان دانست. ساخت این بنا تارخی در سال های ۴۶۱ تا ۴۲۹ پیش از میلاد اتفاق افتاده است. استفاده دیگر سقف وافل را می توان در تابلوی نقاشی بسیار معروف نقاش ایتالیایی لئوناردو داوینچی مشاهده کرد. نمونه بارز دیگر در استفاده از سقف های وافل بنای معبد پانتیون رم مشاهده میشود. که در سال ۱۱۸ میلادی ساخته شده و همچنان پابرجاست.

کاربرد قالب های وافل برای ما ایرانی ها به دوران هخامنشیان یعنی ۲۵۰۰ سال پیش باز می گردد. طبق گفته باستان شناسان سقف های تخت جمشید با استفاده از الوار های چوبی متعامد ساخته شده است.

سقف وافل در بنای آکروپولیس یونان

سقف وافل در اثر هنری شام آخر داوینچی
سقف های وافل در بناهای معروف امروزی

در قرن نوزدهم میلادی با پیشرفت صنعت و علم طراحی قالب وافل وارد حوزه معماری شد و شکل نوین امروزی را به خود گرفت و باعث گسترش ساخت و ساز و استفاده از این سقف ها شد. درهمین حین سیستم قالب های وافل در قاره اروپا و همچنین آمریکا برای تامین دهانه های بزرگ و بدون استفاده از پایه های نگه دارنده مورد توجه قرار گرفت. امروزه در ساخت و ساز بنا های بزرگی چون فرودگاه ها پارکینگ ها و فروشگاه ها و دانشگاه ها استفاده از سقف های وافل بیشتر به چشم می خورد.

سقف وافل سازه ای

ازجمله بنا های معروف امروز که باسیستم قالب وافل ایجاد شده است عبارت اند از:

  • ساختمان تئاتر ملی بریتانیا
  • دانشگاه سهیر استانبول ترکیه
  • ایستگاه مترو واشنگتن آمریکا
  • سالن ورزشی پیرلوجی نروی رم ایتالیا
  • موزه آکروپولیس یونان
  • کتابخانه مرکزی سن دیه گو آمریکا
  • فرودگاه بین المللی تورنتو آمریکا
  • و …

سقف وافل در بناهای ایرانی

در ایران نیز همانند دیگر نقاط جهان نیز سقف های وافل نیز به چشم می خورد که می توان به بناهایی چون فرود گاه تبریز، کتاب خانه ملی ایران، ساختمان بساری از دانشگاه ها، ساختمان نظام مهندسی یزد، ساختمان ایستگاه راه آهن تهران و اصفهان و … اشاره کرد. که ساختمان راه آهن اصفهان در سال ۱۳۵۴ هجری شمسی ساخته شده است.

جمع بندی

همان طور که خواندیم استفاده از قالب های وافل از قرن پنجم قبل از میلاد تا به امروز وجود داشته و اثار هنری و باستانی زیادی نیز این نوع سقف در آن کاربرد داشته و به دنبال آن با پیشرفت علم مورد توجه بسیاری قرار گرفت و در ساخت و ساز بناهای معروف و پر رفت و آمد از این نوع سقف استفاده می شود.

قالب وافل

تاریخجه استفاده قالب وافلتاریخجه استفاده قالب وافل در ایرانتاریخچه سقف وافلقالب وافل در بناهای امروزیقالب وافل در بناهای تاریخی،تاریخچه سقف وافل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *