مراحل ساخت و اجرا سقف وافل در 5 مرحله

سقف وافل چیست؟

سقف های وافل که با استفاده از قالب های وافل ایجاد می شوند یکی از انواع سقف ها می باشد که امروزه در ساخت بنا های مهم از آن استفاده می شود. یکی از مزایای مهم آن این است که است که مانند یک دال دوطرفه عمل می کند و می توان از آن برای ایجاد دهانه های بلند استفاده کرد. هزینه اجرایی آن بسیار کمتر است و و نیازی به میلگرد در اجرای آن نیست و به همین دلیل باعث کاهش هزینه و زمان می شود.

حال برای ایجاد و ساخت این سقف مراحلی را باید طی کنیم که به شرح آن می پردازیم پس با ما همراه باشد.

مراحل قبل از اجرا و ساخت سقف وافل

شرایط و سازگاری سیستم این سقف با شرایط کشور و به دلیل صرفه اقتصادی و زیبایی های این سقف بسیار مورد علاقه عموم قرار گرفته است. اما برای ساخت این سقف زیبا مراحلی را باید قبل از اجرا طی کرد و تجهیزاتی را مهیا کرد که به شرح آن ها می پردازیم.

تجهیزات مورد نیاز برای ساخت:

  1. جک یا پایه نگه دارنده (یا داربست) برای پایه های عمودی نگه دارنده زیرین سقف
  2. قوطی و یا پروفیل های لوله برای المان های افقی زیرین سقف
  3. قالب های فلزی و یا چوبی جهت اجرای تیره های و یا مناطق توپر زیرین سقف
  4. قالب های وافل

در نتیجه با توجه تجهیزات مورد نیاز می بینیم که تجهیزات پیچیده ای برای ساخت سقف های وافل مورد نیاز نیست. و در اجرای آن نیز می توان از تجهیزات و ابزار های مشابه مورد نیاز استفاده کرد.

مراحل اجرا سقف وافل

۱ـ مرحله اول: زیر سازی سقف با جک و پایه های نگه دارنده
برای زیر سازی می توان از داربست های فلزی با فواصل یکسان نیز استفاده کرد. زیر سازی برای سقف های با ارتفاع کمتر از ۳.۵ متر از جک صلیبی  و برای ارتفاع های بیشتر از ۳.۵ متر می توان از اسکافلد استفاده کرد.

فاصله و ارتفاع سقف با فاصله و ضخامت پایه های نگه دارنده ارتباط مستقیم دارد به دلیل اینکه باید سقف های با ضخامت بیشتر را مهار کند.( برروی پایه های زیرین از المان هایی در دو راستای متعامد استفاده می شود که به منظور قرارگیری نشیمن قالب است.) در گذاشتن و قرار دادن پایه های نگه دارنده باید حداکثر دقت را به کار برد و در فواصل معینی و به تعداد مورد نیاز قرار داد، زیرا ایمنی کار تراز سقف و عدم جابه جایی به این عامل ربط دارد

قالب لایت فرم

۲- مرحله دوم: قراردادن قالب وافل و قالب بندی سقف با قالب های وافل

پس از تکمیل زیر سازی سقف می بایست قالب های وافل را مطابق با جزئیات نقشه های اجرایی بر روی پروفیل های زیرین سقف قرار داد. و محل هایی که مطابق نقشه قالب وافل  نشان داده نشده است می بایست قالب بندی فلزی و یا تو پر شود و به صورت دال توپر بسته شود. قسمت های توپر معمولا قسمت هایی است که تنش (فشار) در آن بالاست. مانند محدوده برش پانچ ستون و دیوار برشی  و محل تیر های آویزان و مخفی می باشد.

این مرحله با توجه به مدل وار بودن قالب ها بسار سریع و آسان پیش می رود و می بایست هنگام چینش یا نقشه اجرایی حداکثر دقت را نمود تا ریسمانی و هم راستا بودن چینش قالب ها انجام شود جهت افزایش کیفیت اجرای سقف باید مورد توجه باشد.

۲ـ مرحله سوم: آرماتور بندی سقف وافل

در ایجاد سقف وافل آرماتور بندی بسیار ساده تر از دیگر سقف ها می باشد به این دلیل که به صورت در جا و بدون نیاز به تیرچه آماده صورت می پذیرد. آرماتور بندی شبکه پایینی فقط کافیست میلگرد ها در درون وافل قرار گیرد و خود وافل ها به صورت شابلون برای آرماتور بندی پایینی می باشند.

آرماتور های تحتانی و فوقانی به صورت میلگرد سنجابی به یک دیگر متصل می شوند. در آرماتور بندی می بایست آرماتورهای ریشه و تخت و … از روی نقشه و مطابق نقشه گذاشته شود.

قالب وافل اسکای دام

قالب وافل اسکای دام

۴ – مرحله چهارم: بتن ریزی سقف وافل

بتن ریزی به صورت یک جا انجام می شود یعنی اینکه به صورت عملیات پیوسته و در یک جهت انجام می شود. در تهیه بتن نیازی به اسلانپ بتن و روان کننده نیست و در صودت ویبره درست بتن می توان به کیفیت مناسب بتن رسید و از آن استفاده کرد. البته استفاده از روان کننده نیز توصیه می شود.

در انتها عملیات پرداخت به منظور پرداخت سقف مورد نیاز و لازم می باشد. عمل آوری و حفظ رطوبت بتن ها به مدت ۷ روز لازم می باشد.

۵ ـ مرحله پنجم: برداشتن قالب های وافل

به طور معمول مدت زمان برداشتن قالب برابر با مدتی است که بتن به هفتاد درصد مقاومت معمول خود میرسد. در این صورت می توان قالب های زیرین را برداشت و لی برداشتن پایه های زیرین سقف زمانی است که بتن به مقاومت بیست و هشت روزه خود رسیده باشد. عملیات قالب برداری باید به صورت قدم به قدم باشد و از اعمال ضربه به قالب ها خود داری کرد. برای دهانه های تا هفت متر می توان قالب را به صورت یکپارچه برداشت ولی برای دهانه های بیشتر از هفت متر باید دهانه را به صورت آرام و تدرجی بیرون آورد.

قالب لایت فرم (جایگزین یونولیت )

قالب لایت فرم (جایگزین یونولیت )

جمع بندی

همان طور که دیدیم برای ایجاد و ساخت قالب وافل با استفاده از قالب وافل نیازی به تجهیزات ساده ای می باشد و مراحل ایجا این نوع سقف هم نیز بسیار ساده است و در مدت زمان کوتاهی نیز می توان آن را ساخت ، اما سقف های وافل برخلاف ساده بودن ایجاد آن از لحاظ زیبایی و مقاومت بسیار بهتر از دیگر سقف ها می باشد.

قالب وافل

چگونگی ایجاد سقف وافلمراحل اجرا سقف وافلمراحل ساخت سقف وافلنحوه اجرا قالب وافل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *