تفاوت سقف وافل یک طرفه و دو طرفه | مقایسه هزینه و استحکام

تفاوت سقف وافل یک طرفه و دو طرفه

بعد از انتخاب اینکه سقف ساختمان را به روش سقف وافل بسازید الان باید انتخاب کنید که آیا از سقف وافل یک طرفه یا سقف وافل دو طرفه استفاده کنید, من در این مطلب آموزشی میخواهم برای شما تفاوت این دو نوع سقف را بگویم و با هم مقایسشان کنم و این دو سقف را از نظر هزینه و استحکام مورد بررسی قرار دهیم.

دلیل نام گذاری سقف وافل یک طرفه نوع قالب مصرفی آن است که از قالب وافل یک طرفه استفاده میشود و در سقف وافل دو طرفه از قالب وافل دو طرفه استفاده میشود و دلیل نام گذاری این دو نوع سقف همین می باشد.

قالب وافل یک طرفه:

قالب وافل یک طرفه

قالب وافل دو طرفه:

قالب وافل دوطرفهبررسی تفاوت قالب وافل یک طرفه و دو طرفه از نظر استحکام

قالب های وافل دو طرفه به این دلیل که فشار و بار سقف را به هر دو طرف انتقال میدهد و به شکل مربعی شکل است و این باعث شده بتوان از آن برای سقف هایی که دارای دهانه های بلند و در ابعاد مربعی شکل هستن استفاده کرد.

هر دو نوع سقف به دلیل قابل جدا کردن از بتن و ایجاد جا های خالی در سقف هستن باعث شده وزن کمتری از یک سقف با روش های دیگر داشته باشند.

از نوع سقف وافل دو طرفه در سازه های بسیار قدیمی مثل تخت جمشید نیز استفاده شده است و به کمک همین نوع سقف معماران تخت جمشید توانسته اند وزن سقف را کاهش دهند و تعداد ستون های مورد نیاز برای نگهداری سقف را هم کم کردن و فضای بیشتری در سالن های کاخ تخت جمشید فراهم کردن.

هر دو نوع سقف وافل در برابر زلزله استحکام بسیار خوبی ندارند و مانند سقف های تیرچه بلوکی ریزش نمیکنند.

مقایسه عایق بودن صدا سقف های وافل

هر دو نوع یک طرفه و دو طرفه سقف وافل دارای قابلیت عایق بودن مناسبی هستن و با شکل فرورفته خود امواج صدا را می شکنند و هم مانع از انعکاس صدا در سالن یا ساختمان میشوند و هم نقش عایق صدا را ایفا میکنند.

این نوع سقف در ساختمان های مشهوری مثل تائتر بریتانیا استفاده شده و از قابلیت شکستن صدا این نوع سقف برای مانع شدن از انعکاس صدا شده و کیفیت صدا را افزایش داده اند.

مقایسه نحوه اجرای سقف های یک طرفه و دو طرفه وافل

نحوه اجرای سقف وافل یک طرفه

این نوع سقف با استفاده از قالب وافل یک طرفه پیاده میشود و به دلیل اینکه قالب های یک طرفه به شکل مستطیل هستن و طول زیادی دارند استفاده از آن ها راحت تر و سریع تر هست و همچنین نیاز به میلگرد کمتری دارند.

نحوه اجرای سقف وافل دو طرفه

سقف وافل دو طرفه از قالب های وافل دو طرفه یا به اصطلاح قالب قابلمه ای ساخته میشوند که به شکل مربع هستن و باید به صورت تراز در کنار هم قرار گرفته و تنظیم شوند و در بین آن ها میلگرد قرار داده شود.

در این نوع سقف میلگرد بیشتری استفاده میشود ولی از آنجایی که یک انسجام در شکل آن ها می باشد دارای استحکام دو طرفه هستن و بسیار استقامت بیشتری در برابر فشار و زلزله دارند.

مقایسه هزینه سقف وافل یک طرفه و دو طرفه

یکی از مسائل مهمی که در تعیین انتخاب شما تاثیرگذار است هزینه اجرای هر کدام از این دو نوع سقف می باشد.

هر دو نوع سقف جزو سقف های اقتصادی هستن که شما میتوانید بسازید هستن ولی با هم تفاوت قیمت دارند و سقف وافل یک طرفه دارای هزینه کمتر و سرعت انجام پروژه سریعتر می باشد.

سقف وافل یک طرفه از آنجایی که از تعداد کمتر قالب وافل استفاده میکند میتواند سریعتر قالب ها را قرار دهد و تنظیم کند که باعث کاهش هزینه کارگر شما میشود, همچنین از آنجایی که دارای طول بیشتری هست نیاز به میلگرد های کمتری نسبت به سقف وافل دوطرفه دارد و همین مورد نیز باعث کاهش هزینه تمام شده شما میشود.

نتیجه مقایسه سقف وافل یک طرفه و دو طرفه

در جمع بندی میتوانم به شما بگویم اگر سقف شما دارای دهانه های طولانی تری هست و میخواهید کیفیت انجام کار را بالا ببرید سقف وافل دو طرفه را انتخاب کنید و اگر میخواهید روش اقتصادی تر و با هزینه پایینتر را انتخاب کنید پس سقف وافل یک طرفه انخاب شما خواهد بود.

قالب وافل

تفاوت قالب وافل یک طرفه و دو طرفهسقف وافل دو طرفه چیستهزینه قالب وافل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *