اقتصادی ترین سقف با در نظر گرفتن زمان اجرا و هزینه

اقتصادی ترین سقف با در نظر گرفتن زمان اجرا و هزینه

در اجرای سقف های ساختمان یکی از اصلی ترین موارد در تصمیم گیری هزینه اجرای سقف و اقتصادی بودن یا نبودن آن است و ما در این مطلب میخواهیم به شما روش های مختلف ساخت سقف را همراه با ویژگی های هر نوع سقف بگوییم و با در نظر گرفتن هزینه مطالح و مدت زمان اجرای پروژه و هزینه استخدام کارگر ماهر برای اجرای هر سقف به شما اقتصادی ترین سقف را معرفی کنیم.

انواع سقف های ساختمان

با توجه به فاصله دهانه ها و ارتفاع سقف نوع سقف مناسب و هزینه اجرای هر کدام متفاوت هست, در زیر لیست تمام روش های اجرای سقف را قرار دادیم و مزایای هر کدام را بیان کردیم.

 1. طاق ضربی
 2. سقف وافل یک طرفه
 3. سقف وافل دو طرفه
 4.  کوبیاکس
 5. یوبوت

با استفاده از توضیحات زیر اقتصادی ترین سقف را برای پروژه خود انتخاب کنید.

سقف طاق ضربی

سقف طاق ضربیاز متداول ترین و قدیمی ترین روش های ساخت سقف در ایران سقف یاق ضربی می باشد, در این روش از آجر فشاری, خاک و کج استفاده میشود و از تیر های فرعی برای افزایش و نگداری سقف. این روش از سقف را میتوانید در سقف هایی با دهانه ۵ متر استفاده کنید ولی در مواردی که دهانه زیادتر باشد مثل پارکینگ ها و ورزشگاه ها و سالن ها نمیتوانید از این روش استفاده کنید.

استحکام این سقف در برابر زلزله پایین است و به دلیل نداشتن یکپارچکی کافی اکثرا این سقف دچار ریزش میشود.

ویژگی ها:

 1. سرعت بالا در انجام پروژه
 2. عدم نیاز به کارگر متخصص
 3. در دسترس بودن مصالح

معیاب:

 1. استحکام کم
 2. افزایش وزن ساختمان
 3. استفاده حداکثر برای دهانه های ۵ متر

قالب وافل یک طرفه

سقف وافل یک طرفهقالب وافل یک طرفه از روش هایی هست که به دلیل اتحکام و افزایش کیفیت ساخت سقف در چند سال اخیر در دنیا محبوبیت پیدا کرده, که هم باعث کاهش وزن سقف و افزایش استحکام سقف میشود و هم دست شما را برای ساخت سقف هایی با دهانه بیشتر از ۵ متر باز میگذارد.

سقف وافل ساخته شده با قالب وافل یک طرفه همانند تیرچه عمل میکنند و با حذف هزینه تیرچه یونولیت, بلوک و کاهش میلگرد و بتن مصرفی باعث کاهش هزینه ساخت سقف میشود, جالبی این نوع سقف ها این است که بعد از گذشت چند روز از خشک شدن بتن سقف, شما میتوانید قالب های وافل را جدا کرده و در سقف طبقه های بعد استفاده کنید.

این نوع سقف عملکرد یک طرفه دارد و فشار را در یک سمت انتقال میدهد.

ویژگی ها:

 1. افزایش سرعت پیاده سازی سقف
 2. کاهش هزینه مصالح سقف
 3. قالبیت اجاره قالب وافل و کاهش هزینه ها
 4. افزایش امنیت سازه
 5. عایق صدای مناسب

معایت:

 1. ساخت طبقه های یکی بعد از دیگری و نداشتن امکان ساخت همه طبقات با هم
 2. نیاز به مهارت برای جفت سازی قالب ها

سقف وافل دوطرفه

قالب وافل دوطرفه

سقف وافل دو طرفه به همان روش سقف وافل یک طرفه اجرا میشود ولی با این تفاوت که در روش سقف وافل یک طرفه از قالب های وافل به شکل مستطیلی استفاده میشود ولی در روش دو طرفه از قالب های وافل مربعی شکل استفاده میشود که قابلیت عملکرد دو طرفه دارد و باعث افزایش استحکام و امنیت سقف میشود.

همینطور این نوع سقف به دلیل داشتن فضا های خالی دارای وزن کمتری هست و باعث کاهش بار مرده ساختمان و سقف میشود. در این نوع سقف تمام هزینه ها کاهش میابد و تنها در مقایسه با روش با روش سقف وافل یک طرفه نیاز به زمان بیشتری برای قرار دادن قالب ها می باشد و کمی نیاز به میلگرد بیشتری دارد.

قالب های وافل یک طرفه قابلیت چنیدن بار استفاده را دارند و نیازی به روغن مالی ندارند و به راحتی از بتن جدا شده و سطح صیقلی و صاف به سقف میدهد تا دیگر نیازی به سقف کاذب نیست و این هم از هزینه های اجرای شما کاسته میشود.

سقف های وافل در بنا هایی مانند ورزشگاه و سالن های بزرگ مورد استفاده قرار میگیرد که فاصله دهانه آن ها زیاد باشد و بخواهید ستون های کمتری بزنید و همین امر باعث شده تا فضای بیشتری داشته مثل پارکینگ که باعث افزایش تعداد جای پارک واحد مسکونی میشود.

ویزگی ها:

 1. کاهش هزینه پیاده سازی
 2. قابلیت استفاده چندباره قالب وافل برای سقف تمام طبقات
 3. کاهش وزن سقف
 4. افزایش فضای قابل استفاده
 5. کاهش تعداد ستون های مورد نیاز
 6. افزایش اتحکام و مقاومت سقف

معایب:

 1. زمان اجرای بیشتر نسبت به سقف وافل یک طرفه

سقف کوبیاکس

سقف کوبیاکس

این نوع سقف مانند سقف های تیرچه بلوک و یوبوت می باشد و بر روی میلگرد ها گوی های پلاستیکی تو خالی قرار میگیرد و باز روی آن میلگرد قرار میگیرید, بعد از نصب بتن ریزی میشود و بتن هم بالا و پایین این گوی ها قرار میگیرد.

این روش دارای عملکرد دو طرفه هست ولی به دلیل نداشتن قابلیت چندین بار استفاده از گوی ها هزینه بالا میرود و سقف نیز بعد از ساخته شدن نیاز به سقف کاذب دارد, از آن طرف مصرف بتن و میلگرد بالایی دارد و هزینه های ساخت سقف با این روش بالا است به همین دلیل این روش پیشنهاد نمیشود.

گوی های تو خالی باعث عایق شدن سقف میشوند و هم عایق صدایی می باشند و هم گرمایی و هزینه گرمایش ساختمان کاهش می یابد.

ویژگی ها:

 1. سرعت پیاده سازی بالا
 2. عدم نیاز به متخصص نصب
 3. قابلیت عملکرد دوطرفه
 4. عایق صدا
 5. مقاوم در برابر آتش

معایب:

 1. افزایش هزینه
 2. یکبار مصرف بودن گوی ها
 3. نداشتن استحکام مانند سقف وافل

سقف یوبوت

سقف یوبوت

سقف یوبوت به تازگی توسط معماران ایتالیایی طراحی و ساخته شده است و مقاوم در برابر زلزله است و مناسب برای دهانه های بلند می باشد. این نوع سقف به دلیل طراحی و معماری خاص خود به سرعت در جهان محبوب شده و مورد استفاده قرار گرفته است.

ترکیب سازنده دال مشبک یوبوت شامل بتن, قالب پلی پرو پیلن و میلگرد می باشد و به همین دلیل دارای مقاوت بالا و خاصیت عملکرد دوطرفه دارد به همین دلیل برای سقف های با دهانه بلند مورد استفاده قرار گرفته و به مهندسان امکان حذف تیر ها را داده است و دست معمار ها را در طراحی و ساخت سقف های متنوع باز کرده است.

سقف یوبوت از انواع سقف سبک حساب میشود ولی به دلیل قیمت بالای آن صرفه اقتصادی برای اکثر پروژه های ساختمان ندارد.

ویزگی ها:

 1. سبک بودن
 2. عملکرد دوطرفه
 3. استفاده برای دهانه های بلند
 4. عدم نیاز به تیرها
 5. مقاوم در برابر زلزله

معایب:

 1. افزایش هزینه
 2. نیاز به متخصص برای نصب
 3. زمان اجرای طولانی

جمع بندی

اگر بخواهم یک جمع بندی با توجه به موارد گفته شده در بالا انجام دهم, برای سقف هاییی با دهانه بیشتر از ۵ متر مناسبترین سقف برای شما سقف وافل با استفاده از قالب وافل دو طرفه می باشد که در مجموع هزینه های شما را کاهش و کیفیت کار را افزایش میدهد و همچنین به شما کمک میکند تا پروژه را سریعتر تحویل دهید.

امیدوارم از این مطلب استفاده کرده باشید و نظرات خود را با ما در این رابطه در میان بگذارید.

قالب وافل

اقتصادی ترین سقفمقرون به ضرفه ترین سقفهزینه اجرای قالب وافلهزینه ساخت سقف ساختمان در روش های متفاوت

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *