قالب وافل چیست؟ + قیمت روز و فروش | فیلم نحوه اجرا | مزایا و معایب + فیلم ساخت

قالب وافل

در ساخت ساختمان یکی از بخش های مهم و همینطور سنگین ساختمان سقف طبقات می باشد و در چند سال اخیر چندین روش جدید برای ساخت سقف هایی با استحکام بیشتر و دارای وزن کمتر به صنعت ساختمان سازی وارد شده است. این روش های جدید برخی گرانتر و برخی ارزان تر هستن و در این مطلب ما میخواهم به شما قالب وافل را معرفی کنیم که جزو روش های ارزان قیمت تر نسبت به روش های دیگر است و همینطور دارای وزن کمتر می باشد, از مزایای دیگر استحکام بالای آن است.

قالب وافل چیست؟

قالب وافل بتنی در انواع و ابعاد و ضخامت های گوناگون و شکل های متفاوت و عموما به صورت افقی و با اتکا به سطح  مستحکم زیرین که اغلب فونداسیون  یا شبکه ای از تیرها وستون ها ایجاد می گردد و با توجه به شرایط کاربردی و باربری با ضخامت ها و طرح های گوناگونی اجرا می شوند و همه دال هایی که با بتن مسطح ایجاد می شوند قطعا دارای سطح بالایی صاف و هموار می باشد و در برخی نیز هر دو سطح بالا و پایین صاف و تراز می باشند.

این نوع قالب ها به صورت جدا شدنی هستن و شما میتوانید از آن ها چندین و چندین بار استفاده کنید و بعد از خشک شدن بتن آن را جدا کرده و بدون نیاز به روغن کاری در سقف بعد یاستفاده کنید و دوباره بتن ریزی را انچام دهید.

فیلم توضیح کامل قالب وافل

دال مجوف چیست؟

بنا به نیاز و همچنین نوع طراحی سازه ها برخی از این دال ها به صورت تو خالی یا میان خالی ایجاد می گردد. در دال های بتنی که به جهت سبک سازی به صورت مجوف طراحی و اجرا می گردد، روش های مختلفی وجود دارد. اخیرا اغلب دال های مجوف با قالب های غیرماندگار اجرا می شود و در برخی نیز از قالب های ماندگارمانند(یوبوت وکوبیاکس) و برندهای مشابه که دربتن دفن شده و هردوسطح دال صاف و مسطح می باشد، اجرا می گردد.

که در این دو روش اجرا  تفاوت های چشمگیری از لحاظ فنی و اقتصادی وجود دارد.

انواع قالب های دال مجوف

برای اجرای دال های مجوف از دو نوع قالب های ماندگار مانند توپ ها و مکعب های تو خالی به جهت پرکنندگی فضای دال و سبک سازی استفاده می شود که هر دو سطح دال صاف  می باشد. در نوع دیگر از قالب های غیر ماندگار که عمدتا به صورت مکعب مربع یا مستطیل می باشد وسطح بالایی دال صاف و سطح پایین به صورت شبکه ای می باشد استفاده می شود. در روش دوم که معمولا دارای صرفه اقتصادی و نیز کاهش ۱۵ الی ۳۰ درصدی بارمرده دال می شود، استقبال بیشتری صورت می پذیرد.

اجرای دال های مجوف باقالب های ماندگار به دو دلیل عمده غیراقتصادی می باشد، نخست اینکه برای اجرای هرمرتبه دال نیاز به قالب و صرف هزینه برای تامین قطعات می باشد و مسئله دوم مصرف ۱۵ الی ۳۰ درصدی بیشتر بتن و آرماتور آن هم به دلیل ایجاد یک دال ۶ الی ۱۰سانتی در زیر شبکه می باشد که در روش استفاده ازقالب های وافل غیرماندگار این بار مرده از دال حذف می شود.

سقف وافل چیست؟

سقف وافل  یا دال اجرا شده با قالب وافل همان کف یا بستر مقاوم می باشد که دارای مقاومت و باربری دو طرفه یا یک طرفه در مقابل وزن سازه و بار زنده و همچنین شرایط محیطی مانند باد, زلزله و خاک می باشد که عمده ی دال ها (سقفهای اجراشده) با قالب های وافل دارای شکل هندسی منظم و همراستا می باشند.

قالب وافل چیست؟

قالب های وافل که عمدتا اشکال هندسی مکعب مربع توخالی دارند و برای اجرای دال های دوطرفه استفاده می شوند، در نوع دیگرکه به صورت مکعب مستطیل توخالی می باشند و برای اجرای دال های یک طرفه استفاده می شوند. وجه مشابه این قالب ها در ایجاد حفره و سبک سازی دال ها می باشد که با قرارگرفتن این قالب ها کنار یکدیگر علاوه برپوشش سطح دال بستر تیرچه های مجوف نیز بوجود می آیند. قالب های وافل بنا به نیاز و باربری سازه و همچنین فاصله ستون ها و طول دهانه ها انتخاب می گردد که ضخانت دال نیز بر اساس ارتفاع  این قالب ها محاسبه و طراحی می گردد.

چگونگی تولید قالب وافل

به دلیل سبک شدن دال های بتنی وحذف لایه زیرین درسقف های وافل، زیربندی سقف وافل نیاز به تجهیزات و لوازم کمتری داردک ه این موضوع هزینه و نیروی انسانی کمتری را به سازنده تحمیل می کند و دیگر اینکه به دلیل کاهش حجم زیربندی و بار مرده دال سرعت بیشتر و نیروی انسانی کمتری نیاز دارد و در قالب وافل جدید برای قالب بندی و چیدمان قالب های وافل دیگر نیازی به ورق های فلزی یا صفحه های چوبی چندلایه (پلی وود) نمی باشد، چراکه در اکثر قالب ها حالتی ایجاد گردید که مستقیما به روی پروفیل های زیربندی قرارمی گیرد.

باتوجه به مسائل عنوان شده می توان گفت که زمان, حجم و هزینه زیربندی برای اجرای دال مجوف بین  ۱۵ الی ۳۰ درصد نسبت به دیگر دال های بتنی کمترمی باشد.

قالب وافل اسکای دام

قالب وافل اسکای دام یک طرفه

زیربندی وقالب بندی سقف وافل

یکی  از خواص قالب وافل عدم دفع شیرابه بتن می باشدکه این امر عمل اوری و مقاومت بتن را به مراتب راحتر و بهتر می نماید و اینکه به دلیل سبکی وشکل های منظم به راحتی و صرف نیروی انسانی کمتر قابل بازکردن و دپو کردن می باشد و دیگر موضوع مهم در اجرای دال های مجوف با این نوع قالب ایجاد نمای اکسپوز بتن و عدم نیا زبه نازک کاری درطبقات منفی وپارکینگ ها می باشدکه این  امر از لحاظ اقتصادی نیز برای سازندگان مقرون به صرفه می باشد.

فیلم پروژه سقف پارکینگ طبقاتی  نمک آبرود

وسعت: ۱۲۰۰۰ متر
دهانه: ۱۲ متر

محصولات مرتبط با قالب وافل

قالب وافل

انواع قالب های دال مجوفانواع قالب وافلدال مجوفمزایای قالب وافلمعایب قالب وافلنحوه اجرای قالب وافل

۳ دیدگاه

 • با سلام و خسته نباشید
  من برای ساخت یک سالن عروسی بزرگ در کرج میخوام از قالب وافل استفاده کنم و سقف سالن را با از نوع سقف وافل استفاده کنم.
  آیا برای این کار مناسب هست؟ آیا شما قالب وافل هم اجاره میدید ؟

  • سلام جناب فلاحی
   بله دقیقا بهترین کاری که شما میتونید انجام بدید همین سقف وافل هست چون با استفاده از قالب وافل شما میتونید سالن را بدون ستون بزنید تا فضا باز شود و زیبا تر.
   بله ما هم فروش و هم اجاره قالب وافل داریم و اگر مایل هستید میتونید با شماره تلفن های دفتر که داخل سایت قرار دادیم تماس بگیرید.

  • مهمترین موضوع در سیستم سقف وافل ایجاد دهانه های بزرگ و حذف ستونهای میانی میباشد که مانع بزرگی در معماری سازه میباشند چرا که اجزا سازه ای در ساختمان هایی که کاربری اینچنینی دارند موانع بزرگی به شمار می ایند به همین منظور سقف وافل به لحاظ سبک بودن نسبت به دیگر دالهای مجوف و بتتی دارای صرفه اقتصادی بالایی میباشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *