مزایا و معایب مهندسی قالب وافل در ایران

سقف وافل

امروزه برای ساختن سقف ساختمان از روش های مخلفی استفاده می شود ، استفاده از قالب وافل یا سقف وافل یکی از انواع مختلف روش ساخت سقف می باشد. قالب های وافل بیشتر برای قسمت های مسطح کاربرد دارد. قالب وافل مکعبی شکل  و تو خالی می باشد و بیشتر از جنس پلاستیک و کامپوزیت می باشد.
این سازه مهندسی زیبا برای فضا های با سقف بلند مناسب می باشد که در کنار زیبایی ها مزایا و معایبی دارد که به بررسی آن ها می پردازیم. پس با ما همراه باشید.

قالب وافل چیست؟

قالب وافل یک نوع قالب غیر ماندگار برای ایجاد سقف وافل می باشد که این سقف ها مانند دال دو طرفه عمل می کند امکان ایجاد دهانه های بلند را مقدور می سازد و دارای هزینه اجرایی نسبتا کمتری می باشد در ایجاد آن نیازی به میلگرد های اودکا و … نیست پس زمان اجرا و ایجاد آن کاهش می یابد.

منظور از قالب غیر ماندگار یعنی پس از بتن ریزی سقف از بتن جدا شده و امکان استفاده مجدد در پروژه های بعدی را نیز دارا می باشد. و پس از پایان عمر مفید آن قابل بازیافت است و به محیط زیست آسیب وارد نمی کند.

از جمله سازه های مهمی که در جهان با استفاده سقف وافل و قالب وافل سقف خود را ایجاد کرده اند می توان به تئاتر ملی بریتانیا در شهر لندن و متروی واشنگتن اشاره کرد.

سقف وافل دال دو طرفه

جنس قالب وافل

باید به این نکته توجه داشت که قالب های وافل برخلاف سقف تیرچه بلوک ،یوبوت و سایر سقف ها که حالت یکبار مصرف دارند ،قالب های سقف وافل غیر ماندگار و چند بار مصرف می باشند. این نوع سقف را می توان با بتن، استیل و چوب اجرا کرد که در مکان هایی چون فرودگاه ها و ایستگاه های قطار استفاده از بتن به دلیل استحکام بیشتر توصیه می شود و در مکان هایی که استحکام مد نظر نیست از چوب و استیل استفاده می شود.

قالب سقف وافل

مزیت های مهندسی قالب وافل

 1. امکان حذف تیر های میانی: در سقف ها تیر های میانی وجود دارد و می توان از سقف وافل به صورت دال تخت بتنی استفاده نمود .که با حذف تیر های میانی باعث افزایش ارتفاع مفید طبقات ،کاهش ارتفاع مفید خاک برداری و اجرای راحت تر و کم هزینه تر تاسیسات ساختمانی می گردد.
 2. کاهش وزن مرده: کاهش وزن مرده به کاهش وزن اجزای سازه های بتنی گویند. اگر بتوان مصرف بتن در دال های ساختمان را کاهش داد که با استفاده از قالب های وافل با حداکثر میزان صرفه جویی و حذف بتن ها و حذف میل گرد های سوار بر دال ها اینکار را کرد.
 3. حذف ستون های متعدد: ستون های اضافه علاوه بر افزایش بار مرده و وزن سازه هزینه تمام شده آن را نیز افزایش می دهد.قالب های وافل با پوشش دهانه های طولانی تر باعث می شود که نعداد ستون های مورد نیاز کمتر شود.
 4. ضخامت ثابت در دال :با توجه به اینکه دال ها در قالب های وافل شبکه ای هستند در اطراف ستون ها که بار های متمرکز وارد می شود، به آسانی با پر کردن چشمه های زیرین می توان سازه را بدون تغییر در ضخامت دال ایجاد کرد.
 5. صرفه اقتصادی آن: این قالب های از نظر وزنی بسیار سبک هستند و از طرفی هم برای ساخت واحرای آن بتن زیادی مصرف نمی شود، پس اجرای آن در سازه های بزرگ مقرون به صرفه و اقتصادی است.
 6. سازگاری با محیط زیست و حذف امکان آتش سوزی: در ساختمان ها با قالب وافل از قالب غیر ماندگار برای شکل گیری تیرچه ها استفاده میشود پس از آنجایی که قالب های وافل از مواد پلیمری قابل بازیافت تشکیل شده است پس برای محیط زیست مناسب است و همچنین غیر قابل اشتعال می باشد.
 7. حذف ارتعاش و کاهش انتقال صوت: یکی از معایب سقف های تیرچه بلوکی انتقال صوت می باشد که علت وجود چنین مشکلی صلبیت ناکافی سقف ها می باشد. در سقف های وافل و قالب های وافل به علت وجود تیرچه های منظم و متعامد سقف از صلبیت بالاتری برخوردار می باشد. همچنین وجود حفره های متعدد و منظم در آن باعث کاهش انتقال صوت نیز می شود.
 8. با قرار دادن صفحات پیش ساخته فلزی جوش شده و یا قطعات گالوانیزه مناصب داخل قالب ها قبل از بتن ریزی می توان ساپورت های مناسب جهت تاسیسات و آویز ها پیش بینی کرد و از هزینه های بعدی پیشگیری کرد.
سقف وافل

قالب وافل اسلب

معایب مهندسی قالب وافل

 1. سبک بودن: به دلیل صرفه جویی در میزان بتن های استفاده شده و استفاده از مواد سبک در طراحی قالب وافل به کار می روند در مناطقی که باد های شدید در آن جریان دارد قابل استفاده نیست.
 2. نگهداری مشکل آن: اگر از تاسیسات عبور داده شده در دال وافل به خوبی نگه داری نشود. دال دچار آسیب دیدگی می شود.
 3. نیاز به ارتفاع کف به کف بیشتر: به ارتفاع کف به کف بیتری نیاز دارد که باعث می شود تعداد طبقات سازه کاهش یابد و برای اجرای آن در تعداد طبقات بالا مناسب نباشد.
 4. استفاده از قالب های خاص: با توجه به اینکه نیاز به قالب های خاصی دارند هزینه قالب وافل بالا میرود اما با توجه به صرفه جویی در مصرف بتن ها (حدود ۳۵ درصد بقیه انواع سقف ها) پس میتوان از این مورد چشم پوشی کرد و آن را جز معایب سقف های وافل حساب نکرد.
 5. نیاز به کارگران ماهر و نظارت کامل نیز دارد

جمع بندی

با توجه به مواردی که در بالا ذکر کردیم سقف وافل زیباترین و بهترین جایگزین سقف های تیرچه بلوکی می باشد و مزایایی از جمله صرفه اقتصادی و مقاومت بالا آن را به یکی از پر طرفدار ترین سقف ها تبدیل کرده است. که نوین صنعت سازه با بهترین قالب های وافل شما را در ایجاد سقف های وافل همراهی می کند.

قالب وافل

سقف وافلقالب وافلمزایای قالب وافلمعایب قالب وافل

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *