اسکلت بتنی ساختمان

اسکلت بتنی شکل متداول سازه است که شامل شبکه ای از ستون ها و تیرهای متصل است که ساختار یک ساختمان را تشکیل می دهد. این شبکه از تیرها و ستون ها به طور معمول بر روی یک پایه بتنی ساخته می شود و برای حمایت از کف ساختمان، سقف، دیوارها، روکش و غیره استفاده می شود.
موادی که می توانند به عنوان دیوار برای سازه های اسکلت بتنی استفاده شوند، متعدد هستند، از جمله گزینه های سنگ تراشی سنگین وزن (مانند آجر، بلوک، سنگ) و گزینه های سبک وزن (مانند دیوار خشک، چوب). به طور مشابه، از هر نوع مواد روکشی می توان برای پوشش سازه های اسکلت بتنی استفاده کرد.
از آنجایی که بتن استحکام کششی کمی دارد، به طور کلی نیاز به تقویت دارد. میلگرد که به عنوان فولاد تقویت کننده نیز شناخته می شود، یک میله فولادی یا مش سیم فولادی است که برای تقویت و نگه داشتن کشش در بتن استفاده می شود. برای بهبود کیفیت پیوند با بتن، سطح میلگرد اغلب طرح‌دار می‌شود.
اعضای بتنی را می توان در محل با استفاده از قالب تشکیل داد. 

این یک قالب موقت است که در آن بتن ریخته می شود. قالب های سنتی با استفاده از چوب ساخته می شوند، اما می توان آن را از فولاد، پلاستیک های تقویت شده با الیاف شیشه و مواد دیگر نیز ساخت. شاتر بندی شاید محبوب ترین نوع قالب باشد و معمولاً در محل با استفاده از چوب و تخته سه لا ساخته می شود.

ساختمان اسکلت بتنی

در ادامه اعضای تشکیل دهنده اسکلت بتنی را برای شما شرح داده‌ایم:

1. ستون ها در ساختار اسکلت

ستون ها یکی از اجزای سازه ای مهم ساختمان اسکلت بتنی هستند و اعضای عمودی هستند که بارها را از تیر و ستون های بالایی حمل و به پایه ها منتقل می کنند.

این بارها ممکن است داخلی یا خارجی باشد و یکی از مهمترین بخش ها در اسکلت بتنی، طراحی تیرها و دال ها است. این به این دلیل است که اگر یک تیر از کار بیفتد، شکست موضعی یک طبقه خواهد بود، اما اگر یک ستون از کار بیفتد، می تواند منجر به فرو ریختن کل سازه شود.

2. تیرها در ساختار اسکلت

تیرها اعضای باربر افقی سازه اسکلت بندی شده هستند. آنها بارها وارد شده از دال ها و همچنین بارهای مستقیم دیوارهای بنایی و وزن خود را حمل می کنند.

تیرها ممکن است بر روی تیرهای دیگر قرار گیرند یا ممکن است توسط ستون هایی که بخشی جدایی ناپذیر از قاب را تشکیل می دهند حمایت شوند. اینها در درجه اول اعضای خمشی هستند و به 2 نوع طبقه بندی می شوند:

· تیرهای اصلی – انتقال بارهای کف و تیرهای ثانویه به ستونها.
· مدل ثانویه تیرها – جابجایی بارهای کف به تیر اصلی

3. دال در ساختار اسکلت

دال یک مکان افقی مسطح است که برای پوشش ساختمان از بالا و ایجاد سرپناه برای ساکنین استفاده می شود. آنها معمولاً بارهای عمودی را حمل می کنند و تحت تأثیر بارهای افقی می توانند نیروهای باد و زلزله زیادی را حمل کرده و سپس به تیر منتقل کنند.

4. فونداسیون در ساختار اسکلت

تنها وظیفه فونداسیون انتقال بار ناشی از ستون ها و تیرهای فوق به زمین است.

5. دیوارهای برشی در ساختار اسکلت

اینها عناصر سازه ای مهم در ساختمان های بلند هستند. دیوارهای برشی در واقع ستون های بسیار بزرگی هستند که به همین دلیل بیشتر شبیه به دیوار به نظر می رسند تا ستون. این دیوارهای برشی از بارهایی افقی مانند بارهای باد و زلزله مراقبت می‌کنند.

6. چاه آسانسور در ساختار اسکلت

چاه آسانسور یک جعبه بتنی عمودی است که برای حرکت بالا و پایین آسانسور در نظر گرفته شده است. این شفت ها به مقاومت در برابر بارهای افقی کمک می کنند و بارهای عمودی را نیز تحمل می کنند.

 

یکی از اجزای مهم برای اجرای اسکلت بتنی ، قالب وافل میباشد که شرکت نوین صنعت سازه این محصول را با کیفیت بالا و قیمت مناسب ارائه میدهد.

برای دریافت خدمات اسکلت بتنی به مشاوره نیاز دارید؟

هزینه اسکلت بتنی

اسکلت بتنی را می توان به سرعت و ایمن ساخت و در بیشتر موقعیت ها قابل رقابت است. با این حال جنبه های زیادی از هزینه وجود دارد که باید در نظر گرفته شود:

· هزینه های اولیه
· هزینه های بنیاد
· هزینه های روکش فلزی
· هزینه های پارتیشن
· یکپارچه سازی خدمات
· هزینه های مالی
· هزینه های عملیاتی

 

فاصله ستون در اسکلت بتنی

حداقل و حداکثر فاصله بین دو ستون چقدر است؟ حداکثر فاصله بین ستون ها برای سازه های معمولی 7.5 متر و حداقل فاصله 2.5 متر است.

مراحل اجرای ساختمان اسکلت بنایی

در اینجا نحوه ساخت اسکلت های بتنی آمده است:

مرحله 1: یک قالب یا چارچوب به اندازه و شکل دلخواه ساخته می شود.
مرحله 2: قفس های میلگرد طوری ساخته می شوند که در داخل قاب قرار بگیرند.
مرحله 3: بتن با قفس میلگرد در داخل قالب ریخته می شود.
مرحله 4: لنگرهای ساخته شده از حلقه های فولادی در بتن تعبیه می شوند.
مرحله 5: سپس بتن به حال خود رها می شود تا خشک شود.
مرحله 6: از جرثقیل برای بلند کردن و قرار دادن قالب های بتنی پیش ساخته در موقعیت صحیح استفاده می شود.
مرحله 7: قالب های بتنی با یک میله فولادی که از طریق حلقه های از پیش تعبیه شده که در آنها قرار گرفته است به هم متصل می شوند. همچنین ممکن است از پیچ و مهره برای اتصال پانل های بتنی استفاده شود.

اجرای اسکلت

پیشرفت های فناوری در صنعت ساخت و ساز بتنی، اجرای اسکلت بتن سازه ای را به گزینه ای مناسب برای پروژه هایی که نیاز به استحکام طولانی مدت و صرفه جویی در زمان و هزینه دارند تبدیل کرده است. اسکلت بتنی مزایای بی نظیری را از پیش ساخت تا تکمیل ارائه می دهد.

می توان از مواد افزودنی برای غلبه بر چالش های ساخت و ساز استفاده کرد. افزودنی فوق روان‌کننده به بتن کمک می‌کند تا به سرعت به استحکام بالایی برسد و به لوله‌کشی و تجارت برق اجازه می‌دهد تا با ریختن طبقات جدید در بالا، به سمت بالا کار کنند. 

همچنین فراتر از صرفه جویی در زمان و هزینه، نوآوری افزودنی اجازه استفاده از دهانه های بلندتر و ستون های کوچکتر را برای به حداکثر رساندن فضای قابل استفاده می دهد. در کاربردهای تجاری، این امر فضای قابل فروش، گزینه های مستاجر و بازگشت سرمایه را افزایش می دهد.

ساختمان‌هایی که دارای اسکلت سازه‌ای هستند ذاتاً ساکت‌تر، قوی‌تر، ایمن‌تر، کارآمدتر هستند و انرژی و هزینه کمتری برای نگهداری از ساختمان‌های ساخته شده با فولاد لازم است. علاوه بر این، بتن یکی از مقاوم ترین مواد موجود در برابر آتش است که هزینه بیمه را کاهش می دهد. 

مزایای متنوع اسکلت بتنی سازه ای به آن مزیت رقابتی نسبت به راه حل های جایگزین می دهد.

اسکلت پیش ساخته چیست؟

اسکلت پیش ساخته شکلی از بتن است که در خارج از محل، معمولاً در محیط کنترل شده کارخانه، با استفاده از قالب های قابل استفاده مجدد، تهیه، ریخته گری و پخت می شود. عناصر بتنی پیش ساخته را می توان به عناصر دیگر متصل کرد تا یک ساختار کامل را تشکیل دهد. 

معمولاً برای اجزای سازه ای مانند: پانل های دیواری، تیرها، ستون ها، کف ها، راه پله ها، لوله ها، تونل ها و غیره بسیار کاربرد دارد.

قاب های فولادی سازه ای می توانند جایگزینی برای اجزای سازه ای پیش ساخته باشند، اما *اسکلت بتنی* پیش ساخته میتواند مقرون به صرفه تر و گاهی اوقات کاربردی تر باشد. 

بسیاری از ساختمان‌ها در حال حاضر ترکیبی از هر دو تکنیک ساخت و ساز را شامل می‌شوند که گاهی اوقات از سازه‌های فولادی، بتن درجا و عناصر بتنی پیش ساخته استفاده می‌کنند.

اسکلت پیش ساخته چیست

نتیجه گیری درباره اجرای اسکلت بتنی

اسکلت بتنی برای ساختمان های بتنی بسیار مقرون به صرفه است و نیازی به رنگ آمیزی، تکمیل یا حفاظت در برابر آتش ندارد. اسکلت بتنی فرم سازه ای مناسب برای ساختمان های صنعتی، انبارها، سالن های ورزشی، سالن های اجتماعات و غیره است.

سبد خرید