دسته بندی قالب وافل

قیمت قالب پلاستیکی وافل

قیمت قالب پلاستیکی وافل

قیمت قالب پلاستیکی وافل

قالب وافل از جنس پلاستیک بوده و ابعاد و شکل مشخصی دارد. از این قالب برای حذف کردن بتن ناکارآمد در دال های بتنی استفاده میشود. حال این بخش نا کارآمد چیست؟ بتن ناکارآمد بخشی از دال بتنی است که تحت فشار و هیچ تنشی نیست و از طرفی هیچ عضو کششی از جمله میلگرد نیز در آن وجود ندارد. با حذف این قسمت ضافه و ناکارآمد، سازه سبک تر شده و از طرفی در کاهش جذب انرژی لرزه ای نیز بسیار موثر است. علاوه بر این ها از نظر اقتصادی نیز حذف آن کاملا به صرفه است.
حذف این نوع بتن نیازمند ایده های مختلفی بوده است که در طی ده سال گذشته این ایده ها بیان شده اند ولی فقط برخی از آنها مورد استفاده واقع شده اند. استفاده از قالب وافل یکی از محبوب ترین این راههاست که قالب هایی از جنس پلی پروپیلن استفاده میشود. این قالب ها یک ویژگی مثبت دیگر نیز دارند آن هم این است که میتوانید از آنها چند بار استفاده کنید.
همانطور که حدس میزنید اسم وافل و سقف وافل از دسر و بیسکوییتی به همین نام می آید یعنی یک بیسکوییت با طرح پنجره ای که برای دال های مشبک و پنجره مانند استفاده میشود.

ممکن است قالب های یوبوت اغلب از موادی با کیفیت پایین ساخته شود . این مواد در برابر اشعه خورشید آسیب پذیر هستند. از طرفی با توجه به مکان پروژه و اینکه روی سقف اجرا میشود ممکن است چندین روز زیر نور خورشید باشند و آسیب ببینند. از طرفی در حین اجرای عملیات یا حمل و نقل یا نصب میلگرد ممکن است دچار خراش و آسیب شوند.
این خراش ها و آسیب ها و گاها شکستگی ها ممکن است باعث شوند که بتن وارد این شکستگی ها و قالب ها شده و در نتیجه بار مرده اضافه ای به سقف تحمیل شود که در محاسبات فنی لحاظ نشده باشد. در اجرای دال های مجوف مانند یوبوت و کوبیاکس، مقداری از بتن میانی دال حذف میشود ولی بتن کششی در جای خود باقی می ماند.
ولی اگر از وافل استفاده شود علاوه بر اینکه بتن میانی حذف می شود نیازی به بتن کششی هم نیست. این تفاوت بین سقف های وافل و سقف های مجوف تا 20 درصد باعث کاهش مقدار بتن می شود. به عبارتی میتوان گفت به ازای هر متر مربع، حدود 200 کیلوگرم بتن کمتر لازم است. این نکته از نظر اقتصادی و از نظر فنی بسیار مهم است.
با توجه به چند بار مصرف بودن قالب وافل نسبت به قالب های یوبوت و کوبیاکس، این قالب ها از نظر اقتصادی و حتی محیط زیستی بسیار با صرفه تر هستند.

رای دهید post

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *